TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Podpisano zrewidowaną umowę o wolnym handlu między Koreą a USA

24 września podpisano zmienioną umowę o wolnym handlu Korea-U.S. Umowa o wolnym handlu (KORUS) została podpisana przez prezydenta Trumpa i południowokoreańskiego prezydenta Moon Jae-ina. W ramach KORUS większość wieprzowych produktów amerykańskich trafia obecnie do Korei bezcłowo.

26 wrzesień 2018
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Podpisanie zmienionej umowy KORUS to uspokajająca wiadomość dla amerykańskiego przemysłu wołowiny i wieprzowiny. Warunki dostępu do rynku zabezpieczone w pierwotnym KORUS nie tylko przyczyniły się do zwiększenia udziału amerykańskiego mięsa czerwonego w Korei Południowej, ale także zwiększyły konsumpcję, czyniąc nasze produkty wołowiny i wieprzowiny bardziej przystępnymi cenowo i dostępnymi dla koreańskich konsumentów, zgodnie z USMEF.

Stany Zjednoczone są największym dostawcą wołowiny do Korei, z kolei Unia Europejska jest drugim co do wielkości dostawcą wieprzowiny. Amerykański eksport czerwonego mięsa do Korei ustanowił rekordowy rok w wysokości 1,7 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 19 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym i wzrost o 69 procent od 2012 roku, kiedy KORUS wszedł w życie. Trend ten utrzymuje się w 2018 roku, a wartość eksportu wołowiny i wieprzowiny w USA wzrosła o ponad 50 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Korea jest obecnie drugim co do wielkości rynkiem wartości dla amerykańskiej wołowiny (po Japonii) i czwartą co do wielkości dla wieprzowiny w USA (po Japonii, Meksyku i Chinach / Hongkongu).

W ramach KORUS większość wieprzowych produktów amerykańskich trafia obecnie do Korei bezcłowo. Stawka celna na amerykańską wołowinę została obniżona z 40 procent do 21,3 procent i będzie nadal spadać każdego roku, dopóki nie zostanie wyeliminowana do 2026 roku.

wtorek 25 września, 2018/ USMEF/ USA
https://www.usmef.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy