TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Produkcja i eksport wieprzowiny w UE ulegną dalszemu zmniejszeniu

Niska liczba loch hodowlanych i afrykański pomór świń spowodują dalszy spadek produkcji wieprzowiny w UE w 2023 r. Dalszy spadek eksportu do Chin przyczyni się do zmniejszenia eksportu z UE.

4 kwiecień 2023
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Produkcja wieprzowiny w UE zmniejszyła się w większości państw członkowskich UE i średnio o 5,6% w 2022 r. Ważni producenci, tacy jak DE, PL, DK, ES, BE i IT, odnotowali duże spadki. Według badania z grudnia 2022 r. liczba loch hodowlanych zmniejszyła się o pół miliona sztuk w 2022 r. (-4,6%), po spadku o 370 000 sztuk w 2021 r. (-3,6%). Obecne pogłowie tuczników jest również bardzo niskie we wszystkich kategoriach.

Zmiana liczby loch hodowlanych w krajach UE będących głównymi producentami (1000 sztuk). Źródło: DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, na podstawie Eurostatu.
Zmiana liczby loch hodowlanych w krajach UE będących głównymi producentami (1000 sztuk). Źródło: DG ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, na podstawie Eurostatu.

W 2023 roku zakłada się, że sytuacja związana z afrykańskim pomorem świń nie ulegnie drastycznej zmianie, co nadal będzie wywoływać silne reakcje w krajach dotkniętych chorobą oraz wśród partnerów handlowych. Ponieważ ceny pasz powoli spadają, oczekuje się, że główna presja na marże ulegnie zmniejszeniu. Może to również skutkować nieco wyższą masą tuszy. Oczekuje się, że produkcja wieprzowiny w UE zmniejszy się dalej o kolejne 5% w 2023 roku.

Ze względu na ograniczoną podaż, ceny wieprzowiny w UE nadal pozostają na rekordowym poziomie. To sprawia, że eksport unijnej wieprzowiny jest stosunkowo mniej konkurencyjny niż u innych eksporterów na rynku światowym. Eksport unijnej wieprzowiny zmniejszył się o ponad 16% w 2022 r., głównie przez 50% redukcję eksportu do Chin, która nie zostanie prawdopodobnie odwrócona w 2023 r. Zostało to częściowo zrekompensowane przez przekierowanie eksportu do innych miejsc przeznaczenia, takich jak Japonia (+23%), Filipiny (+21%), Korea Południowa (+12%) i Australia (+19%). Eksport wieprzowiny z UE może ulec dalszemu zmniejszeniu o 3% w 2023 r.

Eksport wieprzowiny z UE według głównego partnera (1000 t wagi tuszy). Źródło: DG Agriculture and Rural Development, na podstawie Eurostat.
Eksport wieprzowiny z UE według głównego partnera (1000 t wagi tuszy). Źródło: DG Agriculture and Rural Development, na podstawie Eurostat.

Unijny import wieprzowiny z Wielkiej Brytanii wzrósł o prawie 28% w 2022 r., stanowiąc nieco mniej niż 85% całkowitego importu UE. Ponieważ oczekuje się, że produkcja w Wielkiej Brytanii będzie spadać, potencjał do zwiększenia importu z tej strony jest niewielki. Dlatego też oczekuje się, że w 2023 r. unijny import wieprzowiny wzrośnie jedynie o 2%.

Ze względu na ograniczoną podaż, wykorzystanie krajowe w UE zmniejszyło się o 2,8% w 2022 r., wynosząc średnio 31,8 kg na mieszkańca. W 2023 r. zmniejszy się ono jeszcze bardziej o 5,9 % i osiągnie najniższy poziom (średnio około 30 kg na mieszkańca).

30 marca, 2023/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://agriculture.ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy