X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Projekt FAO zapobiegający wejściu afrykańskiego pomoru świń do Chin

Dla Chin, które posiadają prawie połowę pogłowia świń na świecie, wejście ASF miałoby katastrofalne skutki.

24 październik 2014
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Sytuacja afrykańskiego pomoru świń (ASF) sytuacja pogarsza się w wielu częściach świata, więc Chiny stają się coraz bardziej zaniepokojone potencjalnym wprowadzeniem choroby. W dniu 4 lipca 2014 FAO uruchomiło Program Współpracy Technicznej (TCP); projekt zwiększenia gotowości i opracowanie strategii zapobiegania i zwalczania ASF w Chinach. FAO będzie partnerem chińskiego Ministerstwa Rolnictwa, Zdrowia Zwierząt i Centrum Epidemiologii (CAHEC), a tkaże Chińskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób Zwierząt CADC.

Dzięki zwiększonej cyrkulacji wirusa ASF świecie, rosną światowe obawy, że ASF może rozprzestrzenić się z terenów wschodniej Azji, gdzie ASF występuje endemicznie. Chiny opierają się głównie na przemyśle produkcji wieprzowiny i posiadają prawie połowę pogłowia świń na świecie. Introdukcja ASF miałaby katastrofalny wpływ na handel i produkcję, z poważnymi konsekwencjami dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego.

W przypadku wybuchu ASF w Chinach, kontrola choroby będzie dodatkowo komplikowana przez dwa fakty: i) największy odsetek krajowej produkcji mięsa wieprzowego pochodzi z małych systemów produkcyjnych podwórkowych o niskich środkach bezpieczeństwa biologicznego; ii) dobrze rozwinięty system autostrad pozwala na szybkie przemieszczanie świń z jednej prowincji do drugiej. Dodatkowo efekt domina choroby rozprzestrzenia się w sąsiednich krajach w Azji i może to stanowić poważne wyzwanie dla gospodarki w świecie.

Jest to pierwszy projekt FAO dotyczący ryzyka introdukcji ASF. Głównymi celami są: poprawa ogólnego poziomu krajowej gotowości do ASF w ramach działań na rzecz budowania potencjału w zakresie oceny ryzyka, możliwości diagnostycznych i kampanii epidemiologicznej i świadomości rolników i weterynarzy. Projekt skupi się na organizowaniu szkoleń w danym kraju dla diagnostyki laboratoryjnej, prowadzeniu aktywnego nadzoru w obszarach ryzyka i postępowania w razie wybuchu na poziomie krajowym i regionalnym.

poniedziałek 6 października 2014/ FAO.
http://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji