TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Scenariusz handlu wieprzowiną po Brexit

Taryfy lub limity kwotowe ilości wieprzowiny w obrocie między UE i Wielką Brytanią mogą oznaczać ostre ruchy cen i wpływać na popyt.

18 październik 2016
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

AHDB opublikował właśnie raport, który bada wpływ Brexitu w różnych sektorach rolnych w Wielkiej Brytanii. Brytyjski przemysł żywności i napojów jest globalną siłą reprezentującą czwarty największy sektor eksportowy, z eksportem surowców rolnych o wartości 6,25 mld £ rocznie. W odniesieniu do sektora trzody chlewnej istnieją różne możliwości, ale także zagrożenia.

Możliwości

Wielka Brytania może podjąć decyzję o zatrzymaniu ceł importowych na wieprzowinę na obecnym poziomie UE i zastosować je do importu UE, chyba że zostanie wdrożona umowa handlowa. Może również podjąć decyzję o stosowaniu kwot, aby umożliwić pewien poziom importu. Działania te mogłyby znacznie ograniczyć ilości unijnej wieprzowiny wchodzącej na rynek brytyjski. W krótszej perspektywie, działanie to  znacznie zmniejszyłoby ilość mięsa w rynku krajowym, ale produkcja krajowa zareagowałaby na tę zmianę przepływu towarowego. Wraz ze zmniejszeniem importu należy się spodziewać, że cena trzody chlewnej może gwałtownie wzrosnąć. Jednak trudno jest przewidzieć, jak takie działanie wpłynie na rynek brytyjski w dłuższej perspektywie.

Ze względu na kwestię wykorzystania tuszy, będzie znaczny nadmiar mniej popularnych częsci tuszy w przypadku gdy produkcja krajowa miałaby zaspokoić zapotrzebowanie na bardziej popularne części. Ten nadmiar produktów musiałyby się znaleźć na rynku - zarówno krajjowym, jak i za granicą. Na popyt może mieć również wpływ to, że klienci mogą nie zareagować pozytywnie na wzrost cen. W zależności od stopnia podobnych problemów dla innych mięs, popyt może być trudny do stymulacji. Bilans tuszy, jak również ogólny popyt, mogą być poprawione poprzez zwiększenie wymiany handlowej z państwami spoza UE, takimi jak Chiny. Może to zależeć od istniejących już dwustronnych umów handlowych. Dla Wielkiej Brytanii priorytetem będą negocjacje umowy o wolnym handlu, na której mogliby skorzystać eksporterzy wieprzowiny. Korzyści mogłaby zaistnieć w szczególności z eksportu części tusz o niższej wartości i podrobów. Podobnie jak w przypadku Chin, nowe możliwości mogą pojawić się na rynkach wschodzących w Azji i Afryce, jeśli negocjacjom zostaną poddane odpowiednie oferty handlowe.

Zagrożenia

Jeśli Wielka Brytania miałaby opuścić UE zanim umowa handlowa została uzgodniona, narazi ją to na znaczne koszty eksportu mięsa wieprzowego do innych krajów UE. Biorąc pod uwagę, że UE stanowi 70 procent całego eksportu wieprzowiny, może to mieć znaczny wpływ na brytyjski rynek eksportowy, z efektem domina na ceny. Jednym szczególnym problemem może być eksport mięsa loch. Niemcy są głównym celem eksportowym dla mięsa loch przeznaczonych do wybrakowania, które mają małą wartość na rynku krajowym. Chociaż tylko jest to relatywnie niewielka część dochodów producentów, to z pewnością ma ona wpływ na rentowność.

Eksport wieprzowiny UK, 2015

exportaciones porcino UK

Źródło: HMRC

Podobnie jak w przypadku innych mięs, istnieje ryzyko, że dostęp do niektórych rynków mięsa wieprzowego lub podrobów zależy od zasad i przepisów UE. Jeśli oferty handlowe nie podlegają negocjacjom, handel ten może zostać zamknięty, przynajmniej tymczasowo. Wielka Brytania nie powinna decydować o nałożeniu ceł na import lub negocjować kwoty ze światowymi eksporterami. Może to możepogorszyć stan rynku brytyjskiego, który będzie podatny na import tańszej wieprzowiny, na przykład z USA, Kanady i Brazylii, które działają przy znacznie niższych kosztach produkcji. Może to spowodować dużą nadpodaż na rynku krajowym i zajęłoby trochę czasu aby rynek odpowiednio reagował na taką sytuację. Chociaż spora część tych dodatkowych dostaw mogłaby wypierać import z UE, odbije się to negatywnie na cenach trzody chlewnej w Wielkiej Brytanii. Może to prowadzić do znacznego zmniejszenia wielkości stada hodowlanego w UK. Popyt konsumpcyjny może zwiększać spadek cen, ale najnowsza historia pokazuje, że nie zawsze tak się dzieje może i istnieje wiele innych czynników wpływających na decyzję o zakupie.

Sektor wieprzowiny w skrócie:

  •  EU obecnie pokrywa 60 % zapotrzebowania rynku na wieprzowinę.

  • Eksport odgrywa bardzo ważną rolę w handlu mało popularnymi w UK częściami tuszy.

  • Taryfy lub limity kwotowe ilości wieprzowiny w obrocie między UE i Wielką Brytanią mogą oznaczać ostre ruchy cen i wpływać na popyt.

  • Cła importowe dla UE mogłyby ograniczyć eksport mięsa loch do głównego klienta w Wielkiej Brytanii, czyli Niemiec, poważnie zmniejszając wartość macior w Wielkiej Brytanii.

  • Umowy prawne i handlowe z poszczególnymi krajami w odniesieniu do niektórych produktów mogą ominąć potrzebę skomplikowanych negocjacji FTA.

środa 12 października, 2016/ AHDB/ UK.
http://www.ahdb.org.uk

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy