TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Stabilność produkcji mieszanek paszowych w UE w 2017 r

Produkcja mieszanek paszowych dla zwierząt gospodarskich w UE-28 w 2017 r. osiągnęła szacowany poziom 156,7 mln. t, tj. o 0,2% więcej niż w 2016 r., zgodnie z danymi dostarczonymi przez członków FEFAC.

18 styczeń 2018
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Jeśli chodzi o pasze dla bydła, zniesienie kwot mlecznych w 2015 r. spowodowało bardzo skontrastowane zmiany w zakresie produkcji mleka i popytu na pasze mleczne w państwach członkowskich UE w 2016 r. W 2017 r. nastąpiły konsolidacje krajowe, z pozytywnymi zmianami w wysokości od 5 do 8% w krajach takich jak Polska, Belgia i Wielka Brytania. Susze na półwyspie Iberyjskim wpłynęły na podaż pasz, a co za tym idzie, zwiększyły zapotrzebowanie na mieszanki paszowe. Ogólnie rzecz biorąc, ożywienie cen mleka zachęciło hodowców bydła mlecznego do wznowienia zakupów wysokowydajnych pasz w celu zmaksymalizowania produkcji mleka, co doprowadziło do łącznego wzrostu produkcji pasz dla bydła w UE o 1,0% w 2017 r.

Jeśli chodzi o produkcję paszy drobiowej, wybuch ptasiej grypy poważnie wpłynął na niektóre europejskie regiony produkujące drób, w szczególności na hodowlę kaczek na foie gras we Francji i na Węgrzech. W wielu krajach UE ich produkcja paszy drobiowej ustabilizowała się, a nawet nieznacznie spadła, z wyjątkiem Polski, która odnotowała trzeci rok z rzędu wzrost o 7%. Ogólnie rzecz biorąc, produkcja pasz dla drobiu w UE pozostała prawie niezmieniona i nadal jest wiodącym segmentem produkcji pasz przemysłowych w UE, znacznie wyprzedzając paszę dla trzody chlewnej.

Pasze dla trzody chlewnej odnotowany rekord w 2016 r. został potwierdzony w 2017 r. (-1%), zgodnie z ewolucją produkcji wieprzowiny w 2017 r. w UE. Globalne zapotrzebowanie na wieprzowinę (w szczególności z Chin) wspierało odzyskiwanie cen rynkowych w UE. Nie przełożyło się to jednak na ożywienie produkcji trzody chlewnej, w szczególności z powodu wciąż utrzymujących się skutków afrykańskiego pomoru świń w Europie Wschodniej.

Czwarty rok z rzędu Polska była krajem o najlepszych wynikach, z rocznym wzrostem produkcji mieszanek paszowych ogółem o 7,5%, zwiększonym przez popyt na paszę dla drobiu, ale także na paszę mleczną. Spośród największych krajów produkujących pasze mieszane Niemcy, Holandia i Włochy utrzymały produkcję mieszanek paszowych, podczas gdy Francja i Hiszpania odnotowały spadek w stosunku do wartości dodanej. -1 i -3%, a Wielka Brytania zwiększyła produkcję o prawie 2%. Niemcy umocniły swoją pozycję wiodącego kraju UE pod względem całkowitej produkcji mieszanek paszowych, wyprzedzając Hiszpanię i Francję.

Prognozy rynkowe na 2018r.

Eksperci rynku FEFAC są optymistyczni, jeśli chodzi o produkcję mieszanek pasz przemysłowych w 2018 r. Sektor mleczarski musi jeszcze wyjść z kryzysu cen mleka i pozbyć się ogromnych zapasów odtłuszczonego mleka w proszku aby doszło do stabilizacji popytu na pasze dla bydła. Na rozwój produkcji trzody chlewnej w UE wpłynie szereg czynników. Obecne dane pokazują ekspansję stad loch. Efektywny rozwój produkcji wieprzowiny i związany z nią popyt na paszę dla trzody chlewnej będą jednak uzależnione od globalnego popytu na wieprzowinę, która prawdopodobnie się ustabilizuje. Wpływ może mieć również ustawodawstwo krajowe / lokalne dotyczące obornika i fosforu. Można się zatem spodziewać stabilizacji produkcji paszy dla świń. Podczas gdy eksport drobiu będzie nadal podlegał ograniczeniom w państwach trzecich z powodu ptasiej grypy, oczekuje się, że utrzymująca się tendencja do zwiększania spożycia mięsa drobiowego w UE będzie sprzyjać popytowi na paszę dla drobiu, co doprowadzi do wzrostu o 1% w 2018 r. Jednak może to być ograniczone ze względu na tendencję w niektórych krajach zachodnich do zmniejszania zagęszczenia stad drobiu wywołanego obawami dotyczącymi dobrostanu zwierząt. Ogólnie rzecz biorąc, doprowadziłoby to do umiarkowanego wzrostu o 0,5% w zakresie produkcji mieszanek paszowych w 2018 r.w porównaniu z 2017 r.

Wiele parametrów będzie ewidentnie wpływać na te perspektywy. Ewolucja ognisk ptasiej grypy i afrykańskiego pomoru świń będzie decydująca, w szczególności pod względem zachowania zdolności eksportowych UE.

wtorek 16 stycznia, 2018/ FEFAC.
http://www.fefac.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

nie prenumerujesz tej listy 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

zaloguj się do listy

Powiązane artykuły

nie prenumerujesz tej listy Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

zaloguj się do listy