TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Transport i obcinanie ogonów świń wśród priorytetów UE w zakresie dobrostanu zwierząt

Komisja Europejska opublikowała ocenę „Strategii Unii Europejskiej na rzecz ochrony i dobrostanu zwierząt na lata 2012-2015”, aby określić, w jakim stopniu cele zostały osiągnięte.

9 kwiecień 2021
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Komisja Europejska opublikowała ocenę „Strategii Unii Europejskiej na rzecz ochrony i dobrostanu zwierząt na lata 2012-2015”, aby określić, w jakim stopniu cele zostały osiągnięte.

Komisja, poprzez 20 różnych działań, wyznaczyła następujące cele:

  • Rozważenie możliwości wprowadzenia uproszczonych ram prawnych UE
  • Wspieranie państw członkowskich w poprawie przestrzegania przepisów poprzez kształcenie, szkolenie, doradzanie i przeprowadzanie audytów właściwych organów w celu wzmocnienia zgodności z prawodawstwem UE w zakresie dobrostanu zwierząt, wymianę najlepszych praktyk, wskazówek i podnoszenie świadomości wśród podmiotów gospodarczych
  • Poszerzanie wiedzy na poziomie UE na temat niektórych zagadnień poprzez pozyskiwanie nowej wiedzy i dowodów naukowych na poziomie UE oraz podejmowanie decyzji na tej podstawie
  • Promowanie standarów UE w zakresie dobrostanu zwierząt na całym świecie
  • Optymalizacja synergii ze wspólną polityką rolną (WPR); tj. finansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich płatności z tytułu dobrostanu zwierząt, które rekompensują rolnikom koszty lub straty dochodów związane ze zobowiązaniami wykraczającymi poza obowiązkowe wymogi, w celu wsparcia rolników inwestujących w dobrostan zwierząt ...
  • Dostarczanie konsumentom i opinii publicznej odpowiednich informacji o dobrostanie zwierząt poprzez działania komunikacyjne i edukacyjne UE

Z raportu wynika, że ​​wszystkie działania strategii zostały zrealizowane, z wyjątkiem tego wymagającego oceny możliwości wprowadzenia uproszczonych ram prawnych.

Producenci unijni postrzegają fakt, że produkty importowane do UE nie muszą spełniać unijnych norm dotyczących dobrostanu zwierząt (z wyjątkiem uboju), jako zagrożenie dla ich konkurencyjności. W ramach umów handlowych lub poza nimi współpraca dwustronna na przestrzeni lat przyniosła konkretne rezultaty, takie jak utworzenie grup roboczych z partnerami (np. Chile i Nowa Zelandia). Było to na przykład bodźcem dla Chile do opracowania pełnego zbioru przepisów krajowych dotyczących dobrostanu zwierząt, a dla Nowej Zelandii i Kanady do ustanowienia równoważności w zakresie dobrostanu zwierząt podczas uboju. Dokonał się także postęp w zakresie instrumentu dialogu sektorowego UE-Brazylia w kontekście protokołu ustaleń w sprawie dobrostanu zwierząt. Równolegle Komisja i państwa członkowskie UE były również aktywne na szczeblu wielostronnym, wnosząc wkład w proces opracowywania, przyjmowania i wdrażania 14 międzynarodowych norm OIE dotyczących dobrostanu zwierząt oraz współpracując z FAO.

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) ma wdrażać standardy dobrostanu zwierząt, które wykraczają poza minimalne wymogi prawne. Te płatności z tytułu dobrostanu zwierząt rekompensują rolnikom utratę dochodów i / lub dodatkowe koszty wynikające z wypełniania zobowiązań wykraczających poza minimalne wymogi określone w przepisach. Jednak środek ten jest opcjonalny i tylko ograniczona liczba państw członkowskich skorzystała z tej możliwości.

W ramach strategii oceniono również poziom zrozumienia kwestii dobrostanu zwierząt w różnych grupach, takich jak ogół społeczeństwa, uczniowie, konsumenci i profesjonaliści pracujący ze zwierzętami. Celem było zidentyfikowanie obszarów, w których nadal występują braki, oraz zaproponowanie sposobów poprawy poziomu wiedzy poprzez edukację i rozpowszechnianie informacji.

Bieżące działania Komisji w zakresie dobrostanu zwierząt

Jeśli chodzi o egzekwowanie, dwoma kluczowymi priorytetami Komisji były i pozostają ochrona zwierząt podczas transportu oraz dobrostan świń, ze szczególnym uwzględnieniem obcinania ogonów.

Jeśli chodzi o transport zwierząt, Komisja skoncentrowała swoje prace na rozwiązywaniu problemów związanych z długimi podróżami. Aby zapewnić prawidłowe stosowanie przepisów, Komisja przeprowadziła kontrolę kilku państw członkowskich w ramach trzyletniego projektu (2017–2019). Projekt ten skupiał się wyłącznie na dobrostanie zwierząt wywożonych do krajów trzecich drogą lądową i morską.

Jeśli chodzi o dobrostan świń, Komisja opracowała działania wspierające państwa członkowskie w poprawie ich poziomu zgodności. W marcu 2016 r. Komisja przyjęła zalecenie w sprawie stosowania dyrektywy 2008/120 / WE ustanawiającej minimalne normy ochrony świń w odniesieniu do środków ograniczających konieczność obcinania ogonów. Obcinanie ogonów powinno odbywać się wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach, jednak w wielu państwach członkowskich nadal jest to rutynowo praktykowane. Towarzyszy mu dokument roboczy służb Komisji, który zapewnia narzędzia techniczne usprawniające wdrażanie i egzekwowanie przepisów. Oprócz strategii Komisja przeprowadziła kontrole w państwach członkowskich, aby ocenić, w jaki sposób wykorzystały one niniejsze zalecenie do poprawy zgodności z prawodawstwem UE. Komisja opracowała również obszerne materiały informacyjne, aby pomóc hodowcom trzody chlewnej i zachęcić ich, stosując różne podejścia do unikania rutynowego obcinania ogonów.

8 kwietnia, 2021/ EURLEX/ UE.
https://eur-lex.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy