TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
1
Czytaj ten artykuł w:

UE: ASF rozprzestrzenia się powoli

1 komentarze

Według najnowszych danych epidemiologicznych analizowanych przez te państwa członkowskie i EFSA afrykański pomór świń rozprzestrzenia się powoli w krajach bałtyckich i w Polsce.

27 marzec 2017
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
1

W początkowym okresie 2014 r. w krajach bałtyckich i wschodniej części Polski zgłoszono obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV). We współpracy z państwami członkowskimi dotkniętymi problemami z ASF EFSA aktualizuje analizę epidemiologiczną ASF w Unii Europejskiej, która została przeprowadzona w 2015 roku.

Choroba rozprzestrzenia się około 2 km na miesiąc na Łotwie i w Estonii, a 1 km na miesiąc w Litwie i w Polsce. Ponadto liczba zarażonych zwierząt wśród dzików jest bardzo niska (do 3%). Wybuch w krajach bałtyckich i Polsce określa się zatem jako "epidemia na małą skalę".

Evolution of ASF in wild boar in the Baltic states and Poland from July 2014 to September 2016
Evolution of ASF in wild boar in the Baltic states and Poland from July 2014 to September 2016

 

Liczba pozytywnych próbek z polowań na dziki wzrastała zimą, co można wytłumaczyć wzorami aktywności człowieka (znaczna aktywność łowiecka w okresie zimowym). Liczba pozytywnych próbek od znalezionych padłych dzików wzrastała latem. Może to być związane z epidemiologią choroby i / lub biologią dzików; Wymaga to jednak dalszego badania.

Częstość występowania wirusa u upolowanych dzików jest bardzo niska (0,04-3%), bez wyraźnej tendencji w czasie. Widoczna częstość występowania wirusa na poziomie kraju u padłych dzików w krajach dotkniętych chorobą wynosi od 60% do 86%, z wyjątkiem Polski, gdzie obserwowano wartości to od 0,5% do 1,42%. Od początku epidemii częstość występowania przeciwciał i dzików była zawsze niższa niż częstość występowania wirusa, co wskazuje na niezmienioną sytuację epidemiologiczną / immunologiczną.

Analiza czynników ryzyka wykazuje związek między liczbą miejscowości, ilością ludności i świń domowych lub gęstością wystepowania dzików oraz obecnością ASF u dzików dla Estonii, Łotwy i Litwy.

Notifications of ASF in the Eastern Europe region in 2007–2016
Notifications of ASF in the Eastern Europe region in 2007–2016

czwartek 23 marca 2017/ EFSA/ UE.
https://www.efsa.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
28-mar-2017 pigbossJedyne rozwiazanie dla ASF-u to ASF Gdyz oprocz dyskusji i przelewania pustego w prozne slow rzadnych konkrtnych dzialan brak
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy