TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: nie udaje się powstrzymać ASF

Liczba epizodów epidemii ASF zarówno u dzików, jak i świń domowych nadal wzrasta z każdym miesiącem i przekracza poziomy z 2020 roku.

9 wrzesień 2021
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Dane ADNS-ADIS za okres od stycznia do września tego roku pokazują, że liczba przypadków ASF w Unii Europejskiej nie maleje, lecz rośnie z każdym miesiącem. W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku u dzików potwierdzono 8 885 przypadków, co jest liczbą wyższą niż w tym samym okresie poprzedniego roku (8 567), a u zwierząt domowych wystąpiło 1 208 ognisk, znacznie przekraczając liczbę 862 w tym samym okresie 2020 r.

Występowanie ASF w UE
Występowanie ASF w UE

Na uwagę zasługuje pojawienie się choroby po raz pierwszy u świń domowych w Niemczech w dniu 17 lipca, a także ognisko na fermie świń w Estonii, gdzie od 2017 r. nie potwierdzono żadnych przypadków ASF u świń domowych. Z kolei na Litwie do tej pory w tym roku nie potwierdzono żadnych przypadków u świń domowych. W Rumunii liczba ognisk gwałtownie wzrosła i wynosi 1 119, przewyższając już całkowitą liczbę ognisk w 2020 roku (1 053). W Polsce, w której do marca nie występowały ogniska choroby, w sierpniu odnotowano gwałtowny wzrost liczby ognisk, kiedy to potwierdzono 41 ognisk, zwiększając całkowitą ich liczbę do 82, nadal poniżej liczby ognisk potwierdzonych w tym samym okresie w 2020 r. Ten znaczny wzrost liczby ognisk w Polsce jest spotęgowany faktem, że pojawiły się one na obszarach, na których wcześniej nie wykrywano choroby.

Ogniska ASF u udomowionych świń w dotkniętych krajach UE. Źródło: ADNS-ADIS
Ogniska ASF u udomowionych świń w dotkniętych krajach UE. Źródło: ADNS-ADIS

Podczas gdy liczba przypadków u dzików spada w Bułgarii, na Węgrzech, Łotwie, Litwie i w Polsce, jeśli porównamy wartości między styczniem a wrześniem 2021 r. z wartościami z 2020 r., znaczny wzrost obserwuje się na Słowacji i w Niemczech, a niewielki wzrost w Rumunii.

Przypadki u dzików w krajach dotkniętych ASF w UE. Źródło: ADNS-ADIS
Przypadki u dzików w krajach dotkniętych ASF w UE. Źródło: ADNS-ADIS

7 września, 2021/ Redakcja 333 na podstawie informacji ADNS-ADIS i MAPA.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

zaloguj się do listy