X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

UE: Nowe badanie ujawnia, w jaki sposób WPR przyczynia się do poprawy dobrostanu zwierząt i ograniczenia stosowania antybiotyków

Badanie daje obraz sytuacji w zakresie dobrostanu zwierząt i stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych w całej UE.

19 maj 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Komisja Europejska opublikowała badanie sprawdzające, w jaki sposób wspólna polityka rolna (WPR) na lata 2014-2020 przyczyniła się do poprawy dobrostanu zwierząt i ograniczenia stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych.

W większości badanych regionów/państw członkowskich dobrostan zwierząt i stosowanie środków przeciwdrobnoustrojowych były najczęściej rozwiązywane za pomocą środków rozwoju obszarów wiejskich. Okazało się, że są one najskuteczniejsze, gdy łączą inwestycje w lepsze warunki przetrzymywania zwierząt, karmienie i zarządzanie zdrowiem. W większości badanych państw członkowskich/regionów skuteczny wpływ na praktyki rolników miała zasada współzależności poprzez wymogi prawodawstwa UE w zakresie dobrostanu zwierząt i prawa żywnościowego. Ogólnie rzecz biorąc, wydaje się, że WPR przyczyniła się do poprawy dobrostanu zwierząt na poziomie lokalnym, w konkretnych sektorach i/lub państwach członkowskich i regionach, w zależności od wyborów dotyczących wdrażania. Jednak nadal trudno jest ocenić rzeczywiste zmiany w praktykach, do których przyczyniły się instrumenty WPR, ponieważ brakuje wskaźników dokumentujących postępy we wdrażaniu niektórych środków lub ich odpowiednie efekty.

Prowadzi to do sformułowania szeregu zaleceń dla następnej WPR. Głównym zaleceniem jest, aby państwa członkowskie wdrożyły bardziej powszechne środki ukierunkowane na dobrostan zwierząt. Należy opracować wspólną unijną metodologię dokumentowania najlepszych praktyk w zakresie dobrostanu zwierząt do wdrożenia w gospodarstwie, wraz z odpowiednimi celami. Inne sugestie obejmują zapewnienie kompleksowego przeglądu liczby zwierząt, których dotyczą różne rodzaje interwencji w zakresie dobrostanu zwierząt i stosowania środków przeciwdrobnoustrojowych na poziomie krajowym; zbadanie możliwości rozszerzenia obowiązkowego znakowania na inne sektory hodowli zwierząt, poprzez umieszczanie na etykietach informacji o systemach produkcji lub warunkach przetrzymywania zwierząt; oraz metodologię umożliwiającą znalezienie wskaźników do oceny poziomu ambicji celów w zakresie dobrostanu zwierząt proponowanych w planach strategicznych WPR.

[j.ang] Study on CAP Measures and Instruments Promoting Animal Welfare and Reduction of Antimicrobials Use

11 maj, 2022/ Komisja Europejska/Unia Europejska.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły