X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Umowa z Chinami w sprawie ochrony stu produktów UE z oznaczeniem pochodzenia

UE i Chiny zakończyły negocjacje w sprawie umowy dwustronnej mającej na celu ochronę 100 europejskich oznaczeń geograficznych (GI) w Chinach i 100 chińskich oznaczeń geograficznych w UE przed podróbkami i uzurpacją.

13 listopad 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Oczekuje się, że ta przełomowa umowa przyniesie obustronne korzyści handlowe i popyt na wysokiej jakości produkty po obu stronach. Realizując zobowiązanie podjęte na ostatnim szczycie UE-Chiny w kwietniu 2019 r., umowa ta jest konkretnym przykładem współpracy między Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową, odzwierciedlając otwartość i przestrzeganie przez obie strony przepisów międzynarodowych jako podstaw stosunków handlowych.

Chiny to drugie miejsce docelowe eksportu rolno-spożywczego z UE, osiągając 12,8 mld EUR (w okresie 12 miesięcy od września 2018 r. do sierpnia 2019 r.). Jest to również drugie miejsce docelowe wywozu z UE produktów z chronionym oznaczeniem geograficznym, stanowiących 9% jego wartości, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych.

Chiński rynek jest rynkiem o wysokim potencjale wzrostu dla europejskiej żywności i napojów, z rosnącą klasą średnią, która lubi kultowe, wysokiej jakości i oryginalne produkty europejskie. Ma również dobrze ugruntowany system oznaczeń geograficznych, ze specjalnościami, które europejscy konsumenci mogą teraz odkryć dzięki tej umowie.

Unijna lista oznaczeń geograficznych podlegających ochronie w Chinach obejmuje takie produkty jak Cava, Szampan, Feta, irlandzka whisky, Münchener Bier, Ouzo, Polska Wódka, Porto, Prosciutto di Parma i Queso Manchego. Wśród chińskich produktów lista obejmuje na przykład Pixian Dou Ban (pasta z fasoli Pixian), Anji Bai Cha (biała herbata Anji), Panjin Da Mi (ryż Panjin) i Anqiu Da Jiang (Anqiu Ginger).

Po zakończeniu negocjacji umowa przejdzie teraz kontrolę prawną. Po stronie UE o wyrażenie zgody zostaną poproszone Parlament Europejski i Rada. Umowa ma wejść w życie przed końcem 2020 r.

Cztery lata po wejściu w życie zakres umowy rozszerzy się o dodatkowe 175 nazw geograficznych z obu stron. Nazwy te będą musiały być zgodne z tą samą procedurą rejestracji, co 100 nazw już objętych umową.

środa 6 listopada, 2019/ DG Agri/ UE.
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji