TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Wsparcie UE dla polskich, małych producentów wieprzowiny ze względu na afrykański pomór świń

Komisja Europejska zgodziła się na wykorzystanie funduszy unijnych, aby pomóc polskim hodowcom trzody chlewnej, którzy będą musieli zaprzestać działalności z powodu afrykańskiego pomoru świń.

20 wrzesień 2017
TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Jedna z najgorszych chorób zakaźnych świń, afrykański pomór świń, jest obecna w regionie wschodniej granicy UE od 2014 r. Aby kontrolować tę chorobę i uniknąć nowych ognisk, na szczeblu europejskim wprowadzono restrykcyjne ograniczenia sanitarne. Władze polskie wprowadziły dalsze restrykcje w obszarach najbardziej zagrożonych.

Decyzja Komisji skierowana jest w szczególności do polskich hodowców trzody chlewnej, którzy posiadają nie więcej niż 50 świń i / lub prosiąt (między 1 lipca 2016 r. a 30 czerwca 2017 r.) i znajdują się w obszarach o wysokim ryzyku afrykańskiego pomoru świń. Ze względu na ograniczony rozmiar fermy i środki, niektórzy z tych drobnych rolników mogliby nie być w stanie wdrożyć nowych polskich wymagań, a zatem zaprzestać produkcji wieprzowiny.

Wsparcie finansowe w kwocie 9,3 mln euro uzgodnione przez Komisję Europejską zostanie zapewnione dla maksymalnie 10 000 prosiąt i 171 654 świń. Rolnicy otrzymają 33 EUR za prosię i 52 EUR za świnię.

Rolnicy będą musieli ubiegać się o pomoc europejską, która zostanie wypłacona w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów w dniu 19 września. Rolnicy kwalifikujący się do pomocy europejskiej będą mogli wznowić produkcję wieprzowiny tylko wtedy, gdy będą w stanie spełnić nowe wymagania. Nie będzie to możliwe w ciągu 2 lat od skorzystania z pomocy.

Wpływ na rynek wieprzowin

Obecność afrykańskiego pomoru świń stanowi poważne zagrożenie dla europejskiego rynku wieprzowiny, ponieważ rozprzestrzenianie się choroby w UE miałoby poważny wpływ na producentów wieprzowiny. Ponadto europejski sektor wieprzowiny w znacznym stopniu polega na eksporcie, a zatem kolejne ogniska choroby zakaźnej mogą poważnie zakłócić rynek.

Wsparcie finansowe dla polskich rolników pochodzi z budżetu wspólnej polityki rolnej UE i podlega przepisom wspólnej organizacji rynków rolnych. Zasady te pozwalają Komisji na proponowanie tymczasowych środków wsparcia (nie dłużej niż 12 miesięcy) w odniesieniu do jakiegokolwiek sektora objętego wspólną organizacją rynku, który jest uważany za znajdujący się w sytuacji "prawdopodobnie powodującej szybkie pogorszenie warunków produkcji i warunków rynkowych". Przepisy przyjęto w 2013r. ale teraz zostały wdrożone po raz pierwszy.

wtorek 19 września 2017/ EC/ UE.
http://europa.eu/rapid

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów