X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

WTO potwierdza, że rosyjskie embargo na wieprzowinę jest nielegalne

Wczoraj Organ Apelacyjny WTO potwierdził, że rosyjski zakazy importu żywych świń, mięsa wieprzowego i innych produktów wieprzowych z UE jest niezgodny z zasadami handlu międzynarodowego.

28 luty 2017
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wczoraj Organ Apelacyjny WTO potwierdził, że rosyjski zakazy importu żywych świń, mięsa wieprzowego i innych produktów wieprzowych z UE jest niezgodny z zasadami handlu międzynarodowego. Orzeczenie dotyczy zakazu nałożonego przez Rosję w styczniu 2014 roku z powodu wybuchu afrykańskiego pomoru świń (ASF) na obszarach UE w pobliżu granicy z Białorusią.

We wcześniejszym orzeczeniu z dnia 19 sierpnia 2016, panel WTO uznał, że odmowa Rosji do wwozu niektórych produktów pochodzących z UE oraz dostosowanie certyfikatów importowych UE-Rosja poskutkowała zakazem importu z całej UE. Środki przedsięwzięte przez Rosję nie opierają się na odpowiednich normach międzynarodowych i narusza zasady Porozumienia WTO w sprawie stosowania środków sanitarnych i fitosanitarnych ( Porozumienie SPS). Panel wykonał taką samą krytykę rosyjskiego zakazu importu także wobec Polski, Litwy i Estonii.

Komisarz Phil Hogan, który pojechał obecnie do WTO w Genewie, z zadowoleniem przyjął stanowisko Organu Apelacyjnego i powiedział:. "Dzisiejsze orzeczenie wysyła silny sygnał do Rosji o ich obowiązku przestrzegania międzynarodowych standardów i zasady regionalizacji Ten wyrok potwierdza, że wieprzowina UE jest bezpieczna i spełnia międzynarodowe standardy ".

UE posiada jeden z najbardziej skutecznych systemów ochrony zdrowia zwierząt i bezpieczeństwa żywności na świecie, w tym wysoki poziom wykrywania i rygorystyczne zasady zarządzania ryzykiem. Orzeczenie potwierdza, że działania podjęte przez Rosję wobec UE mają niewiele wspólnego z rzeczywistymi zagrożeniami sanitarnymi i zdrowotnymi. Produkty UE z obszarów wolnych od choroby są bezpieczne i nie ma zatem potrzeby utrzymywania nieuzasadnionych ograniczeń przywozowych dla każdego kraju.
 

Rosja powinna wycofać swoje embargo i pozwolić przedsiębiorstwom z UE na przywrócenie normalnych interesów z rosyjskimi partnerami. Dla większości produktów będących przedmiotem niniejszej sprawy, handel nadal jest ograniczony przez umotywowany politycznie rosyjski zakaz importu na produkty rolno-spożywcze z UE z sierpnia 2014.

Protectionist policies by Russia affect a wide variety of other economic sectors. In the recent past, the WTO panel rulings sided with the EU contesting a number of trade barriers imposed by Russia: excess duties on paper and other products and antidumping duties on light commercial vehicles. The EU has also initiated a WTO procedure on Russia's recycling fees on cars; this procedure is still pending.

UE będzie w dalszym ciągu korzystać z procedur WTO w celu zapewnienia, że zasady handlu międzynarodowego są skutecznie przestrzegane. Rozstrzyganie sporów przez WTO pozostaje najsilniejszym rozwiązaniem do rozwiązania istotnych barier handlowych i tym samym zwiększenie pewności prawnej i przewidywalności dla naszych firm.

Protekcjonistyczne działania Rosji dotyczą wielu innych sektorów gospodarki. W niedawnej przeszłości orzeczenia panelu WTO stanęło po stronie UE, kwestionując szereg barier handlowych nałożonych przez Rosję.UE rozpoczęła także procedurę WTO w sprawie rosyjskich opłat recyklingowych na samochody; procedura jest w toku.

 

Wpływ na wymianę handlową

Całkowita wymiana handlowa między UE a Rosją zmniejszyła się o około 36% w okresie 2013-2015. Niemniej jednak UE pozostaje zdecydowanie najważniejszym partnerem handlowym Rosji: w 2015 roku, UE wyeksportowała do Rosji towary o wartości 74 miliardów € i importowała produkty o wartości blisko 139 miliardów €. Choć na rosyjski eksport do UE składają się głównie z energia i surowce, eksportowane z UE do Rosji są głównie pojazdy, leki, maszyny i sprzęt transportowy, a także produkty rolne. UE stanowi około 40% całkowitego eksportu Rosji (2015). Z kolei Rosja to mniej niż 6% światowego handlu i mniej niż 4% eksportu UE.

czwartek 23 stycznia, 2017/ DG Agriculture/ UE.
http://ec.europa.eu/agriculture

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji