Zdjęcie tygodnia 01-sie-2017

Co było prawdopodobną przyczyną tej zmiany u 10-dniowego prosięcia utrzymywanego na zewnątrz w styczniu?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Jest to przypadek gangreny wywołanej przez odmrożenie w ekstremalnych warunkach pogodowych. Pozostałe kończyny świni były mniej uszkodzone i była to jedyna świnia z powyższymi zmianami pośród 11 miotów.

Do zatrucia sporyszem dochodzi w wyniku skażenia paszy lub ściółki grzybami Claviceps purpurea , co może prowadzić do podobnych zmian, ale objawy wówczas wystąpiłyby także u pozostałych zwierząt, a zmiany byłyby obserwowane także w innych miejscach, takich jak uszy i ogony.

Uszkodzenie tylko jednej kończyny mogłoby mieć swoją przyczynę w zbyt ciasnym założeniu bandaży na ranie; kanibalizm wydaje się być mało prawdopodobny, ponieważ rana w takich przypadkach nie byłaby sucha i doszłoby do jej wygojenia.

 W powyższym przypadku konieczna była natychmiastowa eutanazja ze względów humanitarnych.

Zdjęcie tygodnia 17-lip-2018

Locha niechętnie chodzi. Podczas oględzin kończynystwierdzono, że racica jest ciepła, bolesna i widać pęknięcie. Co to za zmiana?

Zdjęcie tygodnia 10-lip-2018

U loch i tuczników doszło do nagłych upadków. Jedyna zmiana, jaką zaobserwowano to przebarwienie wątroby, która jest powiększona i wypełniona gazem. Co było czynnikiem sprawczym?

Zdjęcie tygodnia 03-lip-2018

Wiele prosiąt z różnych miotów ma zaczerwienioną skórę. Co jest tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 26-cze-2018

Ta locha została odsadzona dwa tygodnie temu i ma zmianę na ramieniu. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego uszkodzenia?

Zdjęcie tygodnia 19-cze-2018

Plamistość i przekrwienie płuc na znacznym ich obszarze. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 12-cze-2018

U świń w wieku około 15 tyg. zaobserwowano fioletowe zmiany na kończynach tylnych, które następnie pojawiły się na całym ciele. Towarzyszyła temu wysoka śmiertelność. Jaka była przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 05-cze-2018

U tej świni poubojowo stwierdzono zmiażdżenie rdzenia kręgowego. Co mogło być tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 29-maj-2018

U tej lochy widoczna jest zmiana z tyłu ciała. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 22-maj-2018

W ostatnich kilku miesiącach niektóre loszki i lochy padały nagle, bez wyraźnej klinicznej przyczyny. W badaniu pośmiertnym stwierdzano hemoperitoneum i splenomegalię. Jaka jest przyczyna śmierci tych zwierząt?