Zdjęcie tygodnia 02-sty-2018

U świń występowała biegunka, zwierzęta zachorowały nagle, aw ciągu pierwszych 4 tygodni po odsadzeniu śmiertelność była wysoka. Wszystkie zwierzęta badane sekcyjnie miały te same objawy, widoczne na zdjęciu. Co było najbardziej prawdopodobną przyczyną?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

U zwierząt za pomocą RT-PCR wykryto E. coli z czynnikiem wirulencji F18.

E. coli występuje normalnie w jelitach świń. W okresie odsadzenia brak IgA obecnych w mleku matki powoduje, że E.coli przyczepiają się do kosmków jelita cienkiego, a toksyny powodują ciężką biegunkę i zapalenie jelit. Biegunka poodsadzeniowa jest częstą przyczyną chorób i śmierci prosiąt po odsadzeniu. Z diety prosiąt odsadzonych wyeliminowano tlenek cynku, a zwierzęta nie otrzymywały żadnych leków w paszy ani wodzie. Dodatek tlenku cynki i kolistyny w wodzie do picia pomogło rozwiązać zaistniały problem. Tlenek cynku w paszy zwierząt w okresie okołoodsadzeniowym zwiększa zdrowotność zwierząt, działając jak promotor wzrostu. Bardzo dobrze zapobiega biegunkom i innym problemom z przewodem pokarmowym w tym okresie.

Zdjęcie tygodnia 13-lut-2018

Odnotowano wzrost częstości regularnych i nieregularnych powtórzeń rui, a także ronienia, rodzenie martwych i zmumifikowanych prosiąt. Problem pojawił się u loch w każdym wieku. Co było przyczyną problemu?

Zdjęcie tygodnia 06-lut-2018

Świnia była w dobrej kondycji, następnie wyglądała anemicznie i padła nagle. Wnętrze żołądka miało ciemną, niemal czarną, zawartość. Skąd takie zabarwienie wewnątrz żołądka?

Zdjęcie tygodnia 30-sty-2018

Zmiany martwicze racic u prosięcia odsadzonego. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 23-sty-2018

Ta locha ma zaczerwienioną skórę i widać, że odczuwa ból. Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną zmiany?

Zdjęcie tygodnia 16-sty-2018

Ta świnia ma bardzo napuchnięty brzuch. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna?

Zdjęcie tygodnia 09-sty-2018

Widoczna jest znaczna liczba wylewów podskórnych i siniaków na skórze 7-dniowych prosiąt, które urodziły się zdrowe. Po kilku dniach od wystąpienia objawów odnotowano wysoką śmiertelność. Co było przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 26-gru-2017

Prosięta urodziły się z zaczerwienionym i obrzękniętym sromem. Co było tego przyczną?

Zdjęcie tygodnia 19-gru-2017

Odnotowano gwałtowny wzrost upadków na tuczu i zaobserwowano widoczne na zdjęciu zmiany. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 12-gru-2017

Odnotowano wzrost nagłych padnięć, spadek łaknienia, wysoką gorączkę i kaszel u świń w wieku od 10 tygodni do końca tuczu. W badaniu pośmiertnym stwierdzono martwicze zapalenie płuc w płatach tylnych i zapalenie opłucnej. Co było przyczyną?