Zdjęcie tygodnia 07-lis-2017

Która z chorób zakaźnych jest najbardziej prawdopodobną przyczyną krwotoków widocznych na powierzchni błon surowiczych tego tucznika, która został znaleziony martwy?

Potwierdź

Wynik

Poprawna odpowiedź

Uszkodzenia krwotoczne powinny zawsze nasuwać podejrzenia o klasyczny lub afrykański pomór świń (które są patologicznie nieodróżnialne), tak jak i wiele nagłych upadków. Poza występowaniem wybroczyn na powierzchni błon surowiczych widoczne są zmiany krwotoczne w tkance limfatycznej, szczególnie w śledzionie, węzłach chłonnych i migdałkach, oraz tkankach miąższowych. Mogą być również widoczne zmiany skórne sugerujące posocznicę. W bardziej przewlekłych przypadkach  w błonie śluzowej jelita grubego mogą występować owrzodzenia zwane butonami, po okresie wysokiej gorączki, przed śmiercią. Mogą wystąpić problemy rozrodcze w postaci ronień, a także objawy nerwowe, jelitowe i oddechowe u świń w każdym wieku.

Obraz kliniczny i epidemiologiczny może być przydatny w różnicowaniu PDNS, którego patologia może sugerować chorobę krwotoczną. Choroba atakująca szeroki zakres wiekowy zwierząt sugerowałaby ASF / CSF. Podejrzenie ASF / CSF powinno zostać zgłoszone i zbadane.

Afrykański pomór świń - przeciwko któremu nie ma szczepionki - rozprzestrzenił się w Europie Wschodniej po początkowym zawleczeniu do Gruzji w 2007 r., a następnie rozprzestrzenił się po Rosji. Stanowi to obecnie bardzo realne zagrożenie dla wszystkich europejskich populacji trzody chlewnej, szczególnie tam, gdzie dochodzi do zmniejszenia bezpieczeństwa biologicznego , a populacje dzików są liczne.

Zdjęcie tygodnia 16-paź-2018

A sow is found with skin lacerations in the pen. What is the cause of this condition? Ta locha przebywająca w kojcu ma widoczne zmiany skórne. Co jest ich przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 09-paź-2018

Prosię urodziło się żywe, z 6 nogami. Jaka jest przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 02-paź-2018

U lochy pierworódki po odsadzeniu zaobserwowano kulawiznę. Nie stwierdzono poprawy po leczeniu NSAIDami i antybiotykami. Pośmiertnie stwierdzono oddzielenie głowy kości udowej. Jaka jest przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 25-wrz-2018

W jednym pomieszczeniu znaleziono martwe świnie z zasiniałymi uszami oraz dystalnymi częściami ciała. Niektóre świnie są żywe, ale są w złym stanie. Jaka jest przyczyna tej sytuacji?

Zdjęcie tygodnia 18-wrz-2018

U części tuczników widoczny byl obrzęk i zaschnięta krew w okolicy ogona. Co było tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 11-wrz-2018

Wiele warchlaków padło nagle, w ciągu 4 tygodni po odsadzeniu. Wszystkie miały obrzęk okrężnicy. Co było najbardziej prawdopodobną przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 04-wrz-2018

Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną tych zmian widzianych w >10% płuc, w cotygodniowych partiach tusz od tego samego hodowcy?

Zdjęcie tygodnia 28-sie-2018

Ta locha w laktacji ma na ciele romboidalne zmiany. Co jest ich najbardziej prawdopodobną przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 21-sie-2018

W budynku zaobserwowano wzrost częstości kaszlu i gorsze przyrosty. Co mogło być przyczyną widocznych zmian?