Zdjęcie tygodnia 07-lis-2017

Która z chorób zakaźnych jest najbardziej prawdopodobną przyczyną krwotoków widocznych na powierzchni błon surowiczych tego tucznika, która został znaleziony martwy?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Uszkodzenia krwotoczne powinny zawsze nasuwać podejrzenia o klasyczny lub afrykański pomór świń (które są patologicznie nieodróżnialne), tak jak i wiele nagłych upadków. Poza występowaniem wybroczyn na powierzchni błon surowiczych widoczne są zmiany krwotoczne w tkance limfatycznej, szczególnie w śledzionie, węzłach chłonnych i migdałkach, oraz tkankach miąższowych. Mogą być również widoczne zmiany skórne sugerujące posocznicę. W bardziej przewlekłych przypadkach  w błonie śluzowej jelita grubego mogą występować owrzodzenia zwane butonami, po okresie wysokiej gorączki, przed śmiercią. Mogą wystąpić problemy rozrodcze w postaci ronień, a także objawy nerwowe, jelitowe i oddechowe u świń w każdym wieku.

Obraz kliniczny i epidemiologiczny może być przydatny w różnicowaniu PDNS, którego patologia może sugerować chorobę krwotoczną. Choroba atakująca szeroki zakres wiekowy zwierząt sugerowałaby ASF / CSF. Podejrzenie ASF / CSF powinno zostać zgłoszone i zbadane.

Afrykański pomór świń - przeciwko któremu nie ma szczepionki - rozprzestrzenił się w Europie Wschodniej po początkowym zawleczeniu do Gruzji w 2007 r., a następnie rozprzestrzenił się po Rosji. Stanowi to obecnie bardzo realne zagrożenie dla wszystkich europejskich populacji trzody chlewnej, szczególnie tam, gdzie dochodzi do zmniejszenia bezpieczeństwa biologicznego , a populacje dzików są liczne.

Zdjęcie tygodnia 10-lip-2018

U loch i tuczników doszło do nagłych upadków. Jedyna zmiana, jaką zaobserwowano to przebarwienie wątroby, która jest powiększona i wypełniona gazem. Co było czynnikiem sprawczym?

Zdjęcie tygodnia 03-lip-2018

Wiele prosiąt z różnych miotów ma zaczerwienioną skórę. Co jest tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 26-cze-2018

Ta locha została odsadzona dwa tygodnie temu i ma zmianę na ramieniu. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego uszkodzenia?

Zdjęcie tygodnia 19-cze-2018

Plamistość i przekrwienie płuc na znacznym ich obszarze. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 12-cze-2018

U świń w wieku około 15 tyg. zaobserwowano fioletowe zmiany na kończynach tylnych, które następnie pojawiły się na całym ciele. Towarzyszyła temu wysoka śmiertelność. Jaka była przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 05-cze-2018

U tej świni poubojowo stwierdzono zmiażdżenie rdzenia kręgowego. Co mogło być tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 29-maj-2018

U tej lochy widoczna jest zmiana z tyłu ciała. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 22-maj-2018

W ostatnich kilku miesiącach niektóre loszki i lochy padały nagle, bez wyraźnej klinicznej przyczyny. W badaniu pośmiertnym stwierdzano hemoperitoneum i splenomegalię. Jaka jest przyczyna śmierci tych zwierząt?

Zdjęcie tygodnia 15-maj-2018

Weterynarz w rzeźni dokonał konfiskaty tuszy lochy, z widocznymi na zdjęciu zmianami skóry ze względów dobrostanowych i poinformował o tym hodowcę. Jaka jest przyczyna tych zmian?