Zdjęcie tygodnia 07-lis-2017

Która z chorób zakaźnych jest najbardziej prawdopodobną przyczyną krwotoków widocznych na powierzchni błon surowiczych tego tucznika, która został znaleziony martwy?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Uszkodzenia krwotoczne powinny zawsze nasuwać podejrzenia o klasyczny lub afrykański pomór świń (które są patologicznie nieodróżnialne), tak jak i wiele nagłych upadków. Poza występowaniem wybroczyn na powierzchni błon surowiczych widoczne są zmiany krwotoczne w tkance limfatycznej, szczególnie w śledzionie, węzłach chłonnych i migdałkach, oraz tkankach miąższowych. Mogą być również widoczne zmiany skórne sugerujące posocznicę. W bardziej przewlekłych przypadkach  w błonie śluzowej jelita grubego mogą występować owrzodzenia zwane butonami, po okresie wysokiej gorączki, przed śmiercią. Mogą wystąpić problemy rozrodcze w postaci ronień, a także objawy nerwowe, jelitowe i oddechowe u świń w każdym wieku.

Obraz kliniczny i epidemiologiczny może być przydatny w różnicowaniu PDNS, którego patologia może sugerować chorobę krwotoczną. Choroba atakująca szeroki zakres wiekowy zwierząt sugerowałaby ASF / CSF. Podejrzenie ASF / CSF powinno zostać zgłoszone i zbadane.

Afrykański pomór świń - przeciwko któremu nie ma szczepionki - rozprzestrzenił się w Europie Wschodniej po początkowym zawleczeniu do Gruzji w 2007 r., a następnie rozprzestrzenił się po Rosji. Stanowi to obecnie bardzo realne zagrożenie dla wszystkich europejskich populacji trzody chlewnej, szczególnie tam, gdzie dochodzi do zmniejszenia bezpieczeństwa biologicznego , a populacje dzików są liczne.

Zdjęcie tygodnia 20-mar-2018

Ta świnia była w dobrej kondycji, z objawami anemii i padła nagle. Zawartość jelit jest niemal czarna. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 13-mar-2018

Ta locha ma na skórze na grzbiecie duże brązowe łuski . Jaka jest przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 06-mar-2018

Nagła śmierć 6-8- tygodniowych świń. Zwłoki są blade. W jamie brzusznej znajduje się krwisty płyn, ze skrzepami krwi, widoczne jest pęknięcie wątroby. W klatce piersiowej znajduje się duża ilość płynu. Serce i mięśnie są blade. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 27-lut-2018

U świń w wieku 10 dni wystąpiła biegunka, nie powodująca śmiertelności. Co mogło być jej pierwotną przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 20-lut-2018

Zaobserwowano wzrost zachorowań i oddychanie brzuszne u prosiąt odsadzonych. Występuje słaba odpowiedź na leczenie antybiotykami. Śmiertelność wahała się od 4 do 30%. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 13-lut-2018

Odnotowano wzrost częstości regularnych i nieregularnych powtórzeń rui, a także ronienia, rodzenie martwych i zmumifikowanych prosiąt. Problem pojawił się u loch w każdym wieku. Co było przyczyną problemu?

Zdjęcie tygodnia 06-lut-2018

Świnia była w dobrej kondycji, następnie wyglądała anemicznie i padła nagle. Wnętrze żołądka miało ciemną, niemal czarną, zawartość. Skąd takie zabarwienie wewnątrz żołądka?

Zdjęcie tygodnia 30-sty-2018

Zmiany martwicze racic u prosięcia odsadzonego. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 23-sty-2018

Ta locha ma zaczerwienioną skórę i widać, że odczuwa ból. Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną zmiany?