Zdjęcie tygodnia 07-lis-2017

Która z chorób zakaźnych jest najbardziej prawdopodobną przyczyną krwotoków widocznych na powierzchni błon surowiczych tego tucznika, która został znaleziony martwy?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Uszkodzenia krwotoczne powinny zawsze nasuwać podejrzenia o klasyczny lub afrykański pomór świń (które są patologicznie nieodróżnialne), tak jak i wiele nagłych upadków. Poza występowaniem wybroczyn na powierzchni błon surowiczych widoczne są zmiany krwotoczne w tkance limfatycznej, szczególnie w śledzionie, węzłach chłonnych i migdałkach, oraz tkankach miąższowych. Mogą być również widoczne zmiany skórne sugerujące posocznicę. W bardziej przewlekłych przypadkach  w błonie śluzowej jelita grubego mogą występować owrzodzenia zwane butonami, po okresie wysokiej gorączki, przed śmiercią. Mogą wystąpić problemy rozrodcze w postaci ronień, a także objawy nerwowe, jelitowe i oddechowe u świń w każdym wieku.

Obraz kliniczny i epidemiologiczny może być przydatny w różnicowaniu PDNS, którego patologia może sugerować chorobę krwotoczną. Choroba atakująca szeroki zakres wiekowy zwierząt sugerowałaby ASF / CSF. Podejrzenie ASF / CSF powinno zostać zgłoszone i zbadane.

Afrykański pomór świń - przeciwko któremu nie ma szczepionki - rozprzestrzenił się w Europie Wschodniej po początkowym zawleczeniu do Gruzji w 2007 r., a następnie rozprzestrzenił się po Rosji. Stanowi to obecnie bardzo realne zagrożenie dla wszystkich europejskich populacji trzody chlewnej, szczególnie tam, gdzie dochodzi do zmniejszenia bezpieczeństwa biologicznego , a populacje dzików są liczne.

Zdjęcie tygodnia 12-gru-2017

Odnotowano wzrost nagłych padnięć, spadek łaknienia, wysoką gorączkę i kaszel u świń w wieku od 10 tygodni do końca tuczu. W badaniu pośmiertnym stwierdzono martwicze zapalenie płuc w płatach tylnych i zapalenie opłucnej. Co było przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 05-gru-2017

Podczas rutynowego badania w ubojni otworzono jelito cienkie. Co możemy zaobserwować na tym zdjęciu?

Zdjęcie tygodnia 28-lis-2017

U tej świni widać uszkodzenie w obrębie zadu. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 21-lis-2017

U prosiąt ssących, w wieku około 3 tygodni, pojawiły się widoczne na zdjęciu zmiany. Co było ich przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 14-lis-2017

Niektóre świnie mają spuchnięte uszy i chodzą z pochylonymi głowami w jedną stronę. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna takich zmian?

Zdjęcie tygodnia 31-paź-2017

U wielu prosiąt 8 tygodni po odsadzeniu występowała biegunka, choroba i wysoka śmiertelność. U wszystkich padłych zwierząt stwierdzono takie same zmiany anatomopatologiczne, takie jak na zdjęciu. Co prawdopodobnie było przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 24-paź-2017

To nowo narodzone prosię nie może wstać ani chodzić. Co jest przyczyną takiego stanu?

Zdjęcie tygodnia 17-paź-2017

Zauważono, że prosięta odsadzone wyglądają na chore i oddychają przeponowo. Po podaniu antybiotyków nie odnotowano poprawy. Śmiertelność wynosiła od 6 do 15%. Co mogło być najbardziej prawdopodobną przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 10-paź-2017

W sektorze odnotowano kaszel i słabe przyrosty. Co mogło być przyczyną widocznej zmiany?