Zdjęcie tygodnia 08-sie-2017

Co było przyczyną uszkodzenia wątroby u tej wysokoprośnej lochy, która padła nagle?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Po sekcji zwłok, gdy tusza była jeszcze ciepła, w jamie brzusznej znajdował się krwisty płyn, a wątroba była w stanie rozkładu, z pęcherzykami gazu. Z jamie brzusznej ulatniał się ostry zapach rozkładających się tkanek.

Przyczyną  są toksyny wytwarzane przez Cl novyi, które są obecne w jelicie cienkim i wchodzą do przewodu żółciowego. U zwierzęcia stwierdzono łagodne zapalenie jelit.

Choroba jest częsta i sporadycznie powoduje śmierć u loch dorosłych, zwłaszcza w późnym okresie ciąży w dobrym stanie. Choroba występuje częściej przy ciepłej pogodzie. Można to również zaobserwować u tuczników niedługo przed ubojem, zwłaszcza tych karmionych na mokro.

Można to potwierdzić testem FAT lub PCR wątroby.

Podobne zmiany w wątrobie można zaobserwować podczas badania pośmiertnego, jeśli zwierzę jest martwe przez ponad 12-18 godzin w ramach normalnego procesu rozkładu. Stan ten należy zatem diagnozować tylko na najświeższych tuszach.

W razie potrzeby można zastosować poliwalentną szczepionkę Clostridial, ale dbałość o higienę karmienia, unikanie przekarmiania loch i  kontrola temperatury środowiska może zmniejszyć ryzyko.

Zdjęcie tygodnia 17-lip-2018

Locha niechętnie chodzi. Podczas oględzin kończynystwierdzono, że racica jest ciepła, bolesna i widać pęknięcie. Co to za zmiana?

Zdjęcie tygodnia 10-lip-2018

U loch i tuczników doszło do nagłych upadków. Jedyna zmiana, jaką zaobserwowano to przebarwienie wątroby, która jest powiększona i wypełniona gazem. Co było czynnikiem sprawczym?

Zdjęcie tygodnia 03-lip-2018

Wiele prosiąt z różnych miotów ma zaczerwienioną skórę. Co jest tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 26-cze-2018

Ta locha została odsadzona dwa tygodnie temu i ma zmianę na ramieniu. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego uszkodzenia?

Zdjęcie tygodnia 19-cze-2018

Plamistość i przekrwienie płuc na znacznym ich obszarze. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 12-cze-2018

U świń w wieku około 15 tyg. zaobserwowano fioletowe zmiany na kończynach tylnych, które następnie pojawiły się na całym ciele. Towarzyszyła temu wysoka śmiertelność. Jaka była przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 05-cze-2018

U tej świni poubojowo stwierdzono zmiażdżenie rdzenia kręgowego. Co mogło być tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 29-maj-2018

U tej lochy widoczna jest zmiana z tyłu ciała. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 22-maj-2018

W ostatnich kilku miesiącach niektóre loszki i lochy padały nagle, bez wyraźnej klinicznej przyczyny. W badaniu pośmiertnym stwierdzano hemoperitoneum i splenomegalię. Jaka jest przyczyna śmierci tych zwierząt?