Zdjęcie tygodnia 08-sie-2017

Co było przyczyną uszkodzenia wątroby u tej wysokoprośnej lochy, która padła nagle?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Po sekcji zwłok, gdy tusza była jeszcze ciepła, w jamie brzusznej znajdował się krwisty płyn, a wątroba była w stanie rozkładu, z pęcherzykami gazu. Z jamie brzusznej ulatniał się ostry zapach rozkładających się tkanek.

Przyczyną  są toksyny wytwarzane przez Cl novyi, które są obecne w jelicie cienkim i wchodzą do przewodu żółciowego. U zwierzęcia stwierdzono łagodne zapalenie jelit.

Choroba jest częsta i sporadycznie powoduje śmierć u loch dorosłych, zwłaszcza w późnym okresie ciąży w dobrym stanie. Choroba występuje częściej przy ciepłej pogodzie. Można to również zaobserwować u tuczników niedługo przed ubojem, zwłaszcza tych karmionych na mokro.

Można to potwierdzić testem FAT lub PCR wątroby.

Podobne zmiany w wątrobie można zaobserwować podczas badania pośmiertnego, jeśli zwierzę jest martwe przez ponad 12-18 godzin w ramach normalnego procesu rozkładu. Stan ten należy zatem diagnozować tylko na najświeższych tuszach.

W razie potrzeby można zastosować poliwalentną szczepionkę Clostridial, ale dbałość o higienę karmienia, unikanie przekarmiania loch i  kontrola temperatury środowiska może zmniejszyć ryzyko.

Zdjęcie tygodnia 20-mar-2018

Ta świnia była w dobrej kondycji, z objawami anemii i padła nagle. Zawartość jelit jest niemal czarna. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 13-mar-2018

Ta locha ma na skórze na grzbiecie duże brązowe łuski . Jaka jest przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 06-mar-2018

Nagła śmierć 6-8- tygodniowych świń. Zwłoki są blade. W jamie brzusznej znajduje się krwisty płyn, ze skrzepami krwi, widoczne jest pęknięcie wątroby. W klatce piersiowej znajduje się duża ilość płynu. Serce i mięśnie są blade. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 27-lut-2018

U świń w wieku 10 dni wystąpiła biegunka, nie powodująca śmiertelności. Co mogło być jej pierwotną przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 20-lut-2018

Zaobserwowano wzrost zachorowań i oddychanie brzuszne u prosiąt odsadzonych. Występuje słaba odpowiedź na leczenie antybiotykami. Śmiertelność wahała się od 4 do 30%. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 13-lut-2018

Odnotowano wzrost częstości regularnych i nieregularnych powtórzeń rui, a także ronienia, rodzenie martwych i zmumifikowanych prosiąt. Problem pojawił się u loch w każdym wieku. Co było przyczyną problemu?

Zdjęcie tygodnia 06-lut-2018

Świnia była w dobrej kondycji, następnie wyglądała anemicznie i padła nagle. Wnętrze żołądka miało ciemną, niemal czarną, zawartość. Skąd takie zabarwienie wewnątrz żołądka?

Zdjęcie tygodnia 30-sty-2018

Zmiany martwicze racic u prosięcia odsadzonego. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 23-sty-2018

Ta locha ma zaczerwienioną skórę i widać, że odczuwa ból. Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną zmiany?