Zdjęcie tygodnia 08-sie-2017

Co było przyczyną uszkodzenia wątroby u tej wysokoprośnej lochy, która padła nagle?

Potwierdź

Wynik

Poprawna odpowiedź

Po sekcji zwłok, gdy tusza była jeszcze ciepła, w jamie brzusznej znajdował się krwisty płyn, a wątroba była w stanie rozkładu, z pęcherzykami gazu. Z jamie brzusznej ulatniał się ostry zapach rozkładających się tkanek.

Przyczyną  są toksyny wytwarzane przez Cl novyi, które są obecne w jelicie cienkim i wchodzą do przewodu żółciowego. U zwierzęcia stwierdzono łagodne zapalenie jelit.

Choroba jest częsta i sporadycznie powoduje śmierć u loch dorosłych, zwłaszcza w późnym okresie ciąży w dobrym stanie. Choroba występuje częściej przy ciepłej pogodzie. Można to również zaobserwować u tuczników niedługo przed ubojem, zwłaszcza tych karmionych na mokro.

Można to potwierdzić testem FAT lub PCR wątroby.

Podobne zmiany w wątrobie można zaobserwować podczas badania pośmiertnego, jeśli zwierzę jest martwe przez ponad 12-18 godzin w ramach normalnego procesu rozkładu. Stan ten należy zatem diagnozować tylko na najświeższych tuszach.

W razie potrzeby można zastosować poliwalentną szczepionkę Clostridial, ale dbałość o higienę karmienia, unikanie przekarmiania loch i  kontrola temperatury środowiska może zmniejszyć ryzyko.

Zdjęcie tygodnia 12-gru-2017

Odnotowano wzrost nagłych padnięć, spadek łaknienia, wysoką gorączkę i kaszel u świń w wieku od 10 tygodni do końca tuczu. W badaniu pośmiertnym stwierdzono martwicze zapalenie płuc w płatach tylnych i zapalenie opłucnej. Co było przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 05-gru-2017

Podczas rutynowego badania w ubojni otworzono jelito cienkie. Co możemy zaobserwować na tym zdjęciu?

Zdjęcie tygodnia 28-lis-2017

U tej świni widać uszkodzenie w obrębie zadu. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 21-lis-2017

U prosiąt ssących, w wieku około 3 tygodni, pojawiły się widoczne na zdjęciu zmiany. Co było ich przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 14-lis-2017

Niektóre świnie mają spuchnięte uszy i chodzą z pochylonymi głowami w jedną stronę. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna takich zmian?

Zdjęcie tygodnia 07-lis-2017

Która z chorób zakaźnych jest najbardziej prawdopodobną przyczyną krwotoków widocznych na powierzchni błon surowiczych tego tucznika, która został znaleziony martwy?

Zdjęcie tygodnia 31-paź-2017

U wielu prosiąt 8 tygodni po odsadzeniu występowała biegunka, choroba i wysoka śmiertelność. U wszystkich padłych zwierząt stwierdzono takie same zmiany anatomopatologiczne, takie jak na zdjęciu. Co prawdopodobnie było przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 24-paź-2017

To nowo narodzone prosię nie może wstać ani chodzić. Co jest przyczyną takiego stanu?

Zdjęcie tygodnia 17-paź-2017

Zauważono, że prosięta odsadzone wyglądają na chore i oddychają przeponowo. Po podaniu antybiotyków nie odnotowano poprawy. Śmiertelność wynosiła od 6 do 15%. Co mogło być najbardziej prawdopodobną przyczyną?