Zdjęcie tygodnia 08-sie-2017

Co było przyczyną uszkodzenia wątroby u tej wysokoprośnej lochy, która padła nagle?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Po sekcji zwłok, gdy tusza była jeszcze ciepła, w jamie brzusznej znajdował się krwisty płyn, a wątroba była w stanie rozkładu, z pęcherzykami gazu. Z jamie brzusznej ulatniał się ostry zapach rozkładających się tkanek.

Przyczyną  są toksyny wytwarzane przez Cl novyi, które są obecne w jelicie cienkim i wchodzą do przewodu żółciowego. U zwierzęcia stwierdzono łagodne zapalenie jelit.

Choroba jest częsta i sporadycznie powoduje śmierć u loch dorosłych, zwłaszcza w późnym okresie ciąży w dobrym stanie. Choroba występuje częściej przy ciepłej pogodzie. Można to również zaobserwować u tuczników niedługo przed ubojem, zwłaszcza tych karmionych na mokro.

Można to potwierdzić testem FAT lub PCR wątroby.

Podobne zmiany w wątrobie można zaobserwować podczas badania pośmiertnego, jeśli zwierzę jest martwe przez ponad 12-18 godzin w ramach normalnego procesu rozkładu. Stan ten należy zatem diagnozować tylko na najświeższych tuszach.

W razie potrzeby można zastosować poliwalentną szczepionkę Clostridial, ale dbałość o higienę karmienia, unikanie przekarmiania loch i  kontrola temperatury środowiska może zmniejszyć ryzyko.

Zdjęcie tygodnia 10-paź-2017

W sektorze odnotowano kaszel i słabe przyrosty. Co mogło być przyczyną widocznej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 03-paź-2017

Jaka choroba powoduje tego typu zmiany?

Zdjęcie tygodnia 26-wrz-2017

W przypadku wybuchu tej choroby dochodzi do nagłych upadków, spadku apetytu, wysokiej gorączki i duszności u świń od 15 tygodnia życia do czasu uboju. W badaniu poubojowym widoczne są zmiany, jak na tym zdjęciu. Co jest najprawdopodobniej przyczyną ?

Zdjęcie tygodnia 19-wrz-2017

W tym kojcu ruszt znajduje się poniżej poziomu korytarza, a tylne drzwi mocno przylegają do podłogi. Które z poniższych twierdzeń jest prawdziwe?

Zdjęcie tygodnia 12-wrz-2017

Czym jest widoczna zmiana skórna?

Zdjęcie tygodnia 05-wrz-2017

Widoczne pęcherzyki w obrębie jelit są wypełnione:

Zdjęcie tygodnia 29-sie-2017

W jakiej fazie produkcji najczęściej obserwuje się widoczną zmianę?

Zdjęcie tygodnia 22-sie-2017

Stwierdzono zapalenie stawów i zmiany skórne, co wiązało się z konfiskatami w ubojni. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna problemu?

Zdjęcie tygodnia 15-sie-2017

Locha, która miała pierwszy miot, po jego odsadzeniu nie mogła utrzymać wagi. Wykazywała słabą odpowiedź na podawane NLPZ i antybiotyki. Jaka jesst najbardziej prawdopodobna przyczyna widocznej zmiany?