Zdjęcie tygodnia 08-sie-2017

Co było przyczyną uszkodzenia wątroby u tej wysokoprośnej lochy, która padła nagle?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Po sekcji zwłok, gdy tusza była jeszcze ciepła, w jamie brzusznej znajdował się krwisty płyn, a wątroba była w stanie rozkładu, z pęcherzykami gazu. Z jamie brzusznej ulatniał się ostry zapach rozkładających się tkanek.

Przyczyną  są toksyny wytwarzane przez Cl novyi, które są obecne w jelicie cienkim i wchodzą do przewodu żółciowego. U zwierzęcia stwierdzono łagodne zapalenie jelit.

Choroba jest częsta i sporadycznie powoduje śmierć u loch dorosłych, zwłaszcza w późnym okresie ciąży w dobrym stanie. Choroba występuje częściej przy ciepłej pogodzie. Można to również zaobserwować u tuczników niedługo przed ubojem, zwłaszcza tych karmionych na mokro.

Można to potwierdzić testem FAT lub PCR wątroby.

Podobne zmiany w wątrobie można zaobserwować podczas badania pośmiertnego, jeśli zwierzę jest martwe przez ponad 12-18 godzin w ramach normalnego procesu rozkładu. Stan ten należy zatem diagnozować tylko na najświeższych tuszach.

W razie potrzeby można zastosować poliwalentną szczepionkę Clostridial, ale dbałość o higienę karmienia, unikanie przekarmiania loch i  kontrola temperatury środowiska może zmniejszyć ryzyko.

Zdjęcie tygodnia 22-sie-2017

Stwierdzono zapalenie stawów i zmiany skórne, co wiązało się z konfiskatami w ubojni. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna problemu?

Zdjęcie tygodnia 15-sie-2017

Locha, która miała pierwszy miot, po jego odsadzeniu nie mogła utrzymać wagi. Wykazywała słabą odpowiedź na podawane NLPZ i antybiotyki. Jaka jesst najbardziej prawdopodobna przyczyna widocznej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 01-sie-2017

Co było prawdopodobną przyczyną tej zmiany u 10-dniowego prosięcia utrzymywanego na zewnątrz w styczniu?

Zdjęcie tygodnia 25-lip-2017

Widoczna zmiana była spowodowana:

Zdjęcie tygodnia 18-lip-2017

Ta zmiana jest spowodowana przez:

Zdjęcie tygodnia 11-lip-2017

Ta 6-tygodniowa świnia ma nieropne zmiany skóry. Co to może być?

Zdjęcie tygodnia 04-lip-2017

Czy na zdjęciu widać coś dziwnego?

Zdjęcie tygodnia 27-cze-2017

Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną takiej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 20-cze-2017

To prosię jest letargiczne, nie ma oznak świądu. Co jest przyczyną jego stanu?