Zdjęcie tygodnia 12-wrz-2017

Czym jest widoczna zmiana skórna?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Jest to oparzenie skóry, która pojawia się, gdy świnie przebybwają przez dłuższy okres czasu na wilgotnych podłogach nasiąkniętych moczem. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać, że zmiany skórne są powierzchowne, z jasnoczerwoną wysypką na tylnej powierzchni szynki. Stan może być zaostrzony, jeśli na podłożu był też obecny drażniący środek dezynfekujący. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy świnie są zmuszone do siedzenia na mokrej, przesiąkniętej moczem podłodze, np. w ciężarówkach, kojcach w ubjoni lub kojcach z betonową podłogą, ponieważ wtedy spływanie zanieczyszczeń z podłogi jest utrudnione lub niemożliwe. Każde, niewielkie nawet otarcie skóry skutkuje uszkodzeniem jej powierzchni, tworząc widoczne zaczerwienienie. Dlatego ważne jest, aby podczas dezynfekcji kojców i ciężarówek dbać o to by środek dezynfekujący był dobrze spłukany . Innymi możliwymi przyczynami tego typu stanów byłyby reakcje alergiczne kontaktowe i podrażnienie chemiczne.

Zdjęcie tygodnia 20-mar-2018

Ta świnia była w dobrej kondycji, z objawami anemii i padła nagle. Zawartość jelit jest niemal czarna. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 13-mar-2018

Ta locha ma na skórze na grzbiecie duże brązowe łuski . Jaka jest przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 06-mar-2018

Nagła śmierć 6-8- tygodniowych świń. Zwłoki są blade. W jamie brzusznej znajduje się krwisty płyn, ze skrzepami krwi, widoczne jest pęknięcie wątroby. W klatce piersiowej znajduje się duża ilość płynu. Serce i mięśnie są blade. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 27-lut-2018

U świń w wieku 10 dni wystąpiła biegunka, nie powodująca śmiertelności. Co mogło być jej pierwotną przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 20-lut-2018

Zaobserwowano wzrost zachorowań i oddychanie brzuszne u prosiąt odsadzonych. Występuje słaba odpowiedź na leczenie antybiotykami. Śmiertelność wahała się od 4 do 30%. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 13-lut-2018

Odnotowano wzrost częstości regularnych i nieregularnych powtórzeń rui, a także ronienia, rodzenie martwych i zmumifikowanych prosiąt. Problem pojawił się u loch w każdym wieku. Co było przyczyną problemu?

Zdjęcie tygodnia 06-lut-2018

Świnia była w dobrej kondycji, następnie wyglądała anemicznie i padła nagle. Wnętrze żołądka miało ciemną, niemal czarną, zawartość. Skąd takie zabarwienie wewnątrz żołądka?

Zdjęcie tygodnia 30-sty-2018

Zmiany martwicze racic u prosięcia odsadzonego. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 23-sty-2018

Ta locha ma zaczerwienioną skórę i widać, że odczuwa ból. Co jest najbardziej prawdopodobną przyczyną zmiany?