Zdjęcie tygodnia 12-wrz-2017

Czym jest widoczna zmiana skórna?

Potwierdź

Wynik

niepoprawna odpowiedź

Jest to oparzenie skóry, która pojawia się, gdy świnie przebywają przez dłuższy okres czasu na wilgotnych podłogach nasiąkniętych moczem. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać, że zmiany skórne są powierzchowne, z jasnoczerwoną wysypką na tylnej powierzchni szynki. Stan może być zaostrzony, jeśli na podłożu był też obecny drażniący środek dezynfekujący. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy świnie są zmuszone do siedzenia na mokrej, przesiąkniętej moczem podłodze, np. w ciężarówkach, kojcach w ubojni lub kojcach z betonową podłogą, ponieważ wtedy spływanie zanieczyszczeń z podłogi jest utrudnione lub niemożliwe. Każde, niewielkie nawet otarcie skóry skutkuje uszkodzeniem jej powierzchni, tworząc widoczne zaczerwienienie. Dlatego ważne jest, aby podczas dezynfekcji kojców i ciężarówek dbać o to by środek dezynfekujący był dobrze spłukany . Innymi możliwymi przyczynami tego typu stanów byłyby reakcje alergiczne kontaktowe i podrażnienie chemiczne.

Zdjęcie tygodnia 17-lip-2018

Locha niechętnie chodzi. Podczas oględzin kończynystwierdzono, że racica jest ciepła, bolesna i widać pęknięcie. Co to za zmiana?

Zdjęcie tygodnia 10-lip-2018

U loch i tuczników doszło do nagłych upadków. Jedyna zmiana, jaką zaobserwowano to przebarwienie wątroby, która jest powiększona i wypełniona gazem. Co było czynnikiem sprawczym?

Zdjęcie tygodnia 03-lip-2018

Wiele prosiąt z różnych miotów ma zaczerwienioną skórę. Co jest tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 26-cze-2018

Ta locha została odsadzona dwa tygodnie temu i ma zmianę na ramieniu. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego uszkodzenia?

Zdjęcie tygodnia 19-cze-2018

Plamistość i przekrwienie płuc na znacznym ich obszarze. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 12-cze-2018

U świń w wieku około 15 tyg. zaobserwowano fioletowe zmiany na kończynach tylnych, które następnie pojawiły się na całym ciele. Towarzyszyła temu wysoka śmiertelność. Jaka była przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 05-cze-2018

U tej świni poubojowo stwierdzono zmiażdżenie rdzenia kręgowego. Co mogło być tego przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 29-maj-2018

U tej lochy widoczna jest zmiana z tyłu ciała. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tego stanu?

Zdjęcie tygodnia 22-maj-2018

W ostatnich kilku miesiącach niektóre loszki i lochy padały nagle, bez wyraźnej klinicznej przyczyny. W badaniu pośmiertnym stwierdzano hemoperitoneum i splenomegalię. Jaka jest przyczyna śmierci tych zwierząt?