Zdjęcie tygodnia 12-wrz-2017

Czym jest widoczna zmiana skórna?

Potwierdź

Wynik

Poprawna odpowiedź

Jest to oparzenie skóry, która pojawia się, gdy świnie przebybwają przez dłuższy okres czasu na wilgotnych podłogach nasiąkniętych moczem. Po dokładniejszym przyjrzeniu się widać, że zmiany skórne są powierzchowne, z jasnoczerwoną wysypką na tylnej powierzchni szynki. Stan może być zaostrzony, jeśli na podłożu był też obecny drażniący środek dezynfekujący. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy świnie są zmuszone do siedzenia na mokrej, przesiąkniętej moczem podłodze, np. w ciężarówkach, kojcach w ubjoni lub kojcach z betonową podłogą, ponieważ wtedy spływanie zanieczyszczeń z podłogi jest utrudnione lub niemożliwe. Każde, niewielkie nawet otarcie skóry skutkuje uszkodzeniem jej powierzchni, tworząc widoczne zaczerwienienie. Dlatego ważne jest, aby podczas dezynfekcji kojców i ciężarówek dbać o to by środek dezynfekujący był dobrze spłukany . Innymi możliwymi przyczynami tego typu stanów byłyby reakcje alergiczne kontaktowe i podrażnienie chemiczne.

Zdjęcie tygodnia 09-sty-2018

Widoczna jest znaczna liczba wylewów podskórnych i siniaków na skórze 7-dniowych prosiąt, które urodziły się zdrowe. Po kilku dniach od wystąpienia objawów odnotowano wysoką śmiertelność. Co było przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 02-sty-2018

U świń występowała biegunka, zwierzęta zachorowały nagle, aw ciągu pierwszych 4 tygodni po odsadzeniu śmiertelność była wysoka. Wszystkie zwierzęta badane sekcyjnie miały te same objawy, widoczne na zdjęciu. Co było najbardziej prawdopodobną przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 26-gru-2017

Prosięta urodziły się z zaczerwienionym i obrzękniętym sromem. Co było tego przyczną?

Zdjęcie tygodnia 19-gru-2017

Odnotowano gwałtowny wzrost upadków na tuczu i zaobserwowano widoczne na zdjęciu zmiany. Co mogło być przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 12-gru-2017

Odnotowano wzrost nagłych padnięć, spadek łaknienia, wysoką gorączkę i kaszel u świń w wieku od 10 tygodni do końca tuczu. W badaniu pośmiertnym stwierdzono martwicze zapalenie płuc w płatach tylnych i zapalenie opłucnej. Co było przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 05-gru-2017

Podczas rutynowego badania w ubojni otworzono jelito cienkie. Co możemy zaobserwować na tym zdjęciu?

Zdjęcie tygodnia 28-lis-2017

U tej świni widać uszkodzenie w obrębie zadu. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna tej zmiany?

Zdjęcie tygodnia 21-lis-2017

U prosiąt ssących, w wieku około 3 tygodni, pojawiły się widoczne na zdjęciu zmiany. Co było ich przyczyną?

Zdjęcie tygodnia 14-lis-2017

Niektóre świnie mają spuchnięte uszy i chodzą z pochylonymi głowami w jedną stronę. Jaka jest najbardziej prawdopodobna przyczyna takich zmian?