Czytaj ten artykuł w:

Eutanazja tuczników i dorosłych świń na fermie

Ogłuszacze nie zabijają większych tuczników ani dorosłych świń, a powodują, że świnia traci przytomność. Konieczne są dalsze działania w celu zapewnienia, że świnia nie żyje.

piątek 1 czerwiec 2018 (1 lat 7 miesięcy 19 dni temu)
polubienia

W obrębie komercyjnej hodowli trzody chlewnej, w wyniku urazów, infekcji lub anomalii fizycznych, konieczna jest eutanazja świń w gospodarstwie. Potrzeba może powstać ze względu na dobrostan zwierząt - w celu zakończenia lub uniknięcia cierpienia - ze względów bezpieczeństwa żywności (np. rozsiane ropnie) lub z przyczyn ekonomicznych, w których świnia nie będzie zdolna do osiągnięcia wagi ubojowej lub będzie się nadawać do transportu.


Nadrzędne względy są następujące: eutanazja prowadzona jest humanitarnie i bezpiecznie.

Ogłuszacze pistoletowe są najczęściej używanymi narzędziami, ale nie powodują śmierci większych tuczników i dorosłych zwierząt; sprawiają, że świnia jest nieprzytomna. Konieczne są dalsze działania w celu zapewnienia, że ​​świnia nie żyje.

Miejsce strzału znajduje się w linii środkowej w punkcie, w którym krzyżują się linie, łączące podstawę ucha z przyśrodkowym kątem przeciwległego oka. Świnię należy unieruchomić na pętli, a pistolet musi być mocno oparty o czaszkę prostopadle w obu płaszczyznach. U dojrzałej lochy lub knura warto wycelować 1 cm w bok od linii środkowej, aby ominąć spojenie szwów czaszkowych czoła.

Figure 1. X marks the spot but aim 1cm off midline in mature animals.
Figure 1. X marks the spot but aim 1cm off midline in mature animals.

Figure 2. The gun should be held perpendicular in both plane against the skull.
Figure 2. The gun should be held perpendicular in both plane against the skull.

W przeciwieństwie do bydła lub owiec, świnie po strzale mają konwulsje, chociaż są nieprzytomne; odczekaj do 60 sekund. Następnie w otwór w czaszce należy umieścić specjalny pręt,- ale kateter do sztucznej inseminacji działa równie dobrze - aby zniszczyć podstawę mózgu. Nie stawaj między nogami świni, ponieważ prawdopodobnie nastapią dalsze konwulsje. Stań za plecami świni, aby włożyć pręt. Alternatywą dla tego postępowania jest jest wykrwawienie poprzez przecięcie tętnic szyjnych za pomocą ostrego noża. Zweryfikuj, czy doszło do śmierci przez sprawdzenie występowania odruchu powiekowego.

Figure 3. When pithing stand behind the pig, not between its legs.
Figure 3. When pithing stand behind the pig, not between its legs.

W przypadku dużych zwierząt można użyć strzelby kaliber 12 do strzelania z bliskiej odległości (10 cm). Strzelaj od tyłu ucha, kierując lufę na przeciwległy kąt oka, bądź dokładnie tak jak ogłuszaczem. Nie używaj strzelb w ograniczonej przestrzeni lub na leżącej świni na betonowej podłodze. Strzelba eliminuje potrzebę niszczenia podstawy mózgu prętem.

Figure 4. Using a shotgun at short range in a recumbent pig, aim behind the ear towards the opposite eye.
Figure 4. Using a shotgun at short range in a recumbent pig, aim behind the ear towards the opposite eye.

Artykuły

Przygotowanie loszek: produkcja04-cze-2018 1 lat 7 miesięcy 16 dni temu
Papier na porodówce: nie tylko dla prosiąt...25-maj-2018 1 lat 7 miesięcy 26 dni temu

#(tienda_prods_relacionats)

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?Kliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags