Czytaj ten artykuł w:

Papier na porodówce: nie tylko dla prosiąt...

Dostarczanie lochom papieru polepsza ich dobrostan.

Dostarczanie lochom papieru polepsza ich dobrostan.

Łatwo można zaobserwować reakcję loch (wszystkich!), gdy dostarczymy im papier. Garść w zasięgu pyska to wystarczająco... oksytocyny! To działa jak zastrzyk!

piątek 25 maj 2018 (2 miesięcy 22 dni temu)
polub

Cel

Zaopatrzenie porodówek w papier.

Opis

Wszyscy już wiemy, że stosowanie papieru w porodówkach jest bardzo pomocne w zmniejszaniu śmiertelności prosiąt z powodu zmiażdżenia. Dostarczanie papieru przed oproszeniem jest sprawdzoną i stosowaną praktyką. Prosięta rodzą się w bardziej komfortowym środowisku (odczucie ciepła poprawia się o + 5 ° C, Casanovas, 2011), unikają się także ślizgania się mokrych prosiąt na plastikowej podłodze. Ale nie wszyscy znają ważną rolę papieru dostarczanego lochom, jako polepszacza dobrostanu w tym szczególnym i trudnym momencie, ponieważ locha nie może zbudować gniazda tak, jak na wolności. W swoim naturalnym środowisku locha zaczęłaby budować swoje gniazdo kilka dni przed oproszeniem. Niemożność zbudowania gniazda stwarza stan lęk u lochach, typowy dla nadejścia porodu. Wewnątrz blokady locha gryzie pręty, próbuje ryć, a częstość bicia serca i oddechów wzrastają z powodu frustrującej sytuacji. Yun i in. wykazał w 2014 r., że podaż dużej ilości materiału do budowy gniazda powoduje wzrost poziomu oksytocyny w osoczu mierzony we krwi. Jak dobrze wiemy, oksytocyna jest hormonem "porodowym", który pomaga wypierać płody dzięki stymulacji skurczów macicy. Łatwo dostrzec reakcję loch (wszystkich!), gdy dostarczamy im papier. Garść w zasięgu pyska to wystarczająco... oksytocyny! To działa jak zastrzyk!

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags