4 komentarze

Czytaj ten artykuł w:

Szczepienie tuczników przeciw grypie: opis przypadku

W artykule opisano przyczyny wprowadzenia szczepienia tuczników przeciw grypie oraz jego wpływ na ekonomiczne wskaźniki produkcji.

Przypadek miał miejsce w zintegrowanym systemie zlokalizowanym w dwóch miejscach (1: lochy z prosiętami do 18 kg, 2: tuczarnie), i trzech miejscach (1: lochy z prosiętami do 6 kg, 2: warchlakarnia i 3: tuczarnie).

W tuczarniach zlokalizowanych w środkowo-wschodniej Hiszpanii wprowadzono szczepienie przeciw grypie. Szczepienie przeciw grypie wprowadzono ze względu na powracające przypadki zaburzeń ze strony układu oddechowego, głównie w końcowej fazie tuczu.

Pochodzenie tuczników jak i status zdrowotny ferm były różne.

Objawy oddechowe u tuczników nie były powiązane ze źródłem pochodzenia świń a raczej z określonym obszarem i porą roku. Wbrew temu czego można byłoby się spodziewać przypadki zaburzeń były częstsze i ostrzejsze w miesiącach letnich.

Obraz kliniczny

Najczęstsze objawy to: pojawianie się w ostatniej fazie tuczu, wysoka gorączka, duszność i kaszel. Na pierwszy rzut oka objawy wskazywały na ostrą postać grypy z wysoką zachorowalnością i niską śmiertelnością. Świnie leczono lekami przeciwgorączkowymi i w przypadku towarzyszących zakażeń bakteryjnych, antybiotykami.

Objawy kliniczne zanikały po kilku dniach lecz 15-20 dni później obraz kliniczny ulegał pogorszeniu lecz nie dotyczyło to tak wielu zwierząt.

Powracała zarówno duszność, kaszel, niska gorączka, utrata kondycji jak i wtórne zakażenia.

Leczenie powtarzano lecz choroba przechodziła w formę przewlekłą i trwała do końca tuczu co negatywnie wpływało na wydajność tuczu.

Badanie sekcyjne wykazało obecność zmian charakterystycznych dla grypy mykoplazmowego zapalenie płuc, PRRS lub wszystkich z wymienionych, w zależności od czasu utrzymywania się objawów chorobowych. W niektórych przypadkach stwierdzano zmiany charakterystyczne dla zakażeń bakteryjnych (np. Pasterurella) (Fot. 1 i 2).

<p>Necropsy lesions consistent with enzootic pneumonia, influenza, PRRS and other bacterial infections</p>

<p>Necropsy lesions consistent with enzootic pneumonia, influenza, PRRS and other bacterial infections</p>

Fot. 1 i 2: Zmiany sekcjne typowe dla mykoplazmowego zapalenia płuc, grypy, PRRS i zakażeń bakteryjnych.

Badanie serologiczne testem ELISA wykazało wysoki poziom przeciwciał dla Mhyo, wiursa grypy i PRRSV. Poziom mian był zmienny i zależny od dynamiki i czasu trwania problemu.

W czasie utrzymywania się problemów próbki płuc i zwłoki świń dostarczono do badań w laboratorium Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Saragossie.

Zależnie od stopnia przewlekłości choroby wykryto wirusa grypy lub PRRSV.

Dlaczego wybrano szczepienie przeciw grypie?

Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki i wiedząc, że w przyczyną w większości przypadków choroby była Mhyo, wirus grypy i PRRSV, oraz biorąc pod uwagę powtarzalność problemu na określonym obszarze, podjęto decyzję o działaniu przeciw patogenowi obecnemu w każdym przypadku.

Szczepienie przeciw Mhyo odrzucono ponieważ tuczniki pochodziły z wielu źródeł, a więc należałoby szczepić wszystkie prosięta w systemie.

Szczepienie przeciw grypie było tańsze 2 można było je wykonywać łącznie ze szczepieniem przeciw chorobie Aujeszkyego.

Szczepionkę wybrano biorąc pod uwagę możliwość jej stosowania ze szczepionką przeciw chorobie Aujeszkyego i zawartość antygenów typów wirusa grypy wykrytych w fermie (H1N1 i H3N2).

Wyniki szczepienia przeciw grypie

Po wprowadzeniu szczepienia w 2014 roku występowanie zaburzeń oddechowych zmniejszyło się o 79,5% w 2014 i o 66% w 2015 (Ryc. 1).

<p>Vaccination against influenza virus</p>

Ryc. 1. Zmiany w liczbie przypadków zaburzeń oddechowych do końca tuczu, przed i po wprowadzeniu szczepień.

Poniżej pokazano wpływ zaburzeń oddechowych na wydajność tuczu.

Tabela 1 pokazuje negatywny wpływ zaburzeń oddechowych na wskaźniki produkcji w dwóch fermach. Pokazano również porównanie wyników do innych ferm, w tym samym czasie i tuczących świnie z tych samych źródeł.

Tabela 1. Wyniki produkcji na dwóch fermach z problemami oddechowymi w porównaniu do średnich wartości dla ferm tuczących świnie z tego samego źródła w innej lokalizacji. Dane dla świń 18-100 kg..

↑ zużycie paszy ↑ śmiertelność ↑ koszty leczenia ↑ Koszt na tucznika
g / kg € / świnia % € / świnia € / świnia € / świnia
Ferma 1
(dane z 2012)
113 2.88 2.05 1,64 0.57 € 5.09
Ferma 2
(dane z 2013)
62 1.73 3.50 3,33 0.79 € 5.85

Wpływ zaburzeń oddechowych na koszt produkcji jednego tucznika określono na około 5-6 Euro.

Wnioski

Zakażenie Mycoplasma hyopneumoniae otwierało bramę dla dwóch pozostałych czynników, co prowadziło do komplikacji i przewlekłej choroby. Szczepienie przeciw grypie zredukowało poziom objawów oddechowych i zapobiegało przewlekłości choroby, oraz było powodem zmniejszenia zużycia leków przeciwgorączkowych i antybiotyków. Wskaźniki produkcji powróciły do średnich wartości typowych dla tuczarni z tego obszaru tuczących świnie z tych samych źródeł co zwiększyło opłacalność produkcji.

pokrewne artykuły

Artykuły

Odporność błon śluzowych a E. coli14-lis-2016 2 lat 6 miesięcy 8 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
07-lis-2016Marek RogaczewskiMarek RogaczewskiCiekawe uwagi, bo na wielu fermach jest klopot/ przy takim wyniku badan/co jest czynnikem wiodacym w calym problemie.Pytanie.W jakim wieku szczepiono tuczniki?
08-lis-20163trzy3.pl3trzy3.plZwierzęta zaszczepiono dwukrotnie: w 10 tygodniu życia i następnie 3 tygodnie później.
25-gru-2016Adam GrabowskiAdam GrabowskiCzy wiadomo czym kierowano się przy wyborze szczepionki przeciwko grypie i wyborem terminu szczepienia akurat w 10 i 13 tygodniu życia ?
16-sty-20173trzy3.pl3trzy3.plAutor wskazuje na kilka przyczyn, dla których wybrał konkretną szczepionkę do harmonogramu szczepień:
Wybrano szczepionkę, która zawierała szczep homologiczny do zidentyfikowanego w badaniach laboratoryjnych.
Wybrano szczepionkę, która bez problemów może być stosowana ze szczepionką przeciwko ADV.
Powodem zastosowania szczepionki w 10 i 13 tygodniu było wykonywanie wtedy szczepień ADV, a także ponieważ problemy oddechowe były obserwowane w ostatniej jednej trzeciej okresu tuczu, więc było wystarczająco czasu oby wygenerować ochronę przed wirusem grypy.
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags