4 komentarze

Czytaj ten artykuł w:

Szczepienie tuczników przeciw grypie: opis przypadku

W artykule opisano przyczyny wprowadzenia szczepienia tuczników przeciw grypie oraz jego wpływ na ekonomiczne wskaźniki produkcji.

Przypadek miał miejsce w zintegrowanym systemie zlokalizowanym w dwóch miejscach (1: lochy z prosiętami do 18 kg, 2: tuczarnie), i trzech miejscach (1: lochy z prosiętami do 6 kg, 2: warchlakarnia i 3: tuczarnie).

W tuczarniach zlokalizowanych w środkowo-wschodniej Hiszpanii wprowadzono szczepienie przeciw grypie. Szczepienie przeciw grypie wprowadzono ze względu na powracające przypadki zaburzeń ze strony układu oddechowego, głównie w końcowej fazie tuczu.

Pochodzenie tuczników jak i status zdrowotny ferm były różne.

Objawy oddechowe u tuczników nie były powiązane ze źródłem pochodzenia świń a raczej z określonym obszarem i porą roku. Wbrew temu czego można byłoby się spodziewać przypadki zaburzeń były częstsze i ostrzejsze w miesiącach letnich.

Obraz kliniczny

Najczęstsze objawy to: pojawianie się w ostatniej fazie tuczu, wysoka gorączka, duszność i kaszel. Na pierwszy rzut oka objawy wskazywały na ostrą postać grypy z wysoką zachorowalnością i niską śmiertelnością. Świnie leczono lekami przeciwgorączkowymi i w przypadku towarzyszących zakażeń bakteryjnych, antybiotykami.

Objawy kliniczne zanikały po kilku dniach lecz 15-20 dni później obraz kliniczny ulegał pogorszeniu lecz nie dotyczyło to tak wielu zwierząt.

Powracała zarówno duszność, kaszel, niska gorączka, utrata kondycji jak i wtórne zakażenia.

Leczenie powtarzano lecz choroba przechodziła w formę przewlekłą i trwała do końca tuczu co negatywnie wpływało na wydajność tuczu.

Badanie sekcyjne wykazało obecność zmian charakterystycznych dla grypy mykoplazmowego zapalenie płuc, PRRS lub wszystkich z wymienionych, w zależności od czasu utrzymywania się objawów chorobowych. W niektórych przypadkach stwierdzano zmiany charakterystyczne dla zakażeń bakteryjnych (np. Pasterurella) (Fot. 1 i 2).

<p>Necropsy lesions consistent with enzootic pneumonia, influenza, PRRS and other bacterial infections</p>

<p>Necropsy lesions consistent with enzootic pneumonia, influenza, PRRS and other bacterial infections</p>

Fot. 1 i 2: Zmiany sekcjne typowe dla mykoplazmowego zapalenia płuc, grypy, PRRS i zakażeń bakteryjnych.

Badanie serologiczne testem ELISA wykazało wysoki poziom przeciwciał dla Mhyo, wiursa grypy i PRRSV. Poziom mian był zmienny i zależny od dynamiki i czasu trwania problemu.

W czasie utrzymywania się problemów próbki płuc i zwłoki świń dostarczono do badań w laboratorium Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu w Saragossie.

Zależnie od stopnia przewlekłości choroby wykryto wirusa grypy lub PRRSV.

Dlaczego wybrano szczepienie przeciw grypie?

Biorąc pod uwagę uzyskane wyniki i wiedząc, że w przyczyną w większości przypadków choroby była Mhyo, wirus grypy i PRRSV, oraz biorąc pod uwagę powtarzalność problemu na określonym obszarze, podjęto decyzję o działaniu przeciw patogenowi obecnemu w każdym przypadku.

Szczepienie przeciw Mhyo odrzucono ponieważ tuczniki pochodziły z wielu źródeł, a więc należałoby szczepić wszystkie prosięta w systemie.

Szczepienie przeciw grypie było tańsze 2 można było je wykonywać łącznie ze szczepieniem przeciw chorobie Aujeszkyego.

Szczepionkę wybrano biorąc pod uwagę możliwość jej stosowania ze szczepionką przeciw chorobie Aujeszkyego i zawartość antygenów typów wirusa grypy wykrytych w fermie (H1N1 i H3N2).

Wyniki szczepienia przeciw grypie

Po wprowadzeniu szczepienia w 2014 roku występowanie zaburzeń oddechowych zmniejszyło się o 79,5% w 2014 i o 66% w 2015 (Ryc. 1).

<p>Vaccination against influenza virus</p>

Ryc. 1. Zmiany w liczbie przypadków zaburzeń oddechowych do końca tuczu, przed i po wprowadzeniu szczepień.

Poniżej pokazano wpływ zaburzeń oddechowych na wydajność tuczu.

Tabela 1 pokazuje negatywny wpływ zaburzeń oddechowych na wskaźniki produkcji w dwóch fermach. Pokazano również porównanie wyników do innych ferm, w tym samym czasie i tuczących świnie z tych samych źródeł.

Tabela 1. Wyniki produkcji na dwóch fermach z problemami oddechowymi w porównaniu do średnich wartości dla ferm tuczących świnie z tego samego źródła w innej lokalizacji. Dane dla świń 18-100 kg..

↑ zużycie paszy ↑ śmiertelność ↑ koszty leczenia ↑ Koszt na tucznika
g / kg € / świnia % € / świnia € / świnia € / świnia
Ferma 1
(dane z 2012)
113 2.88 2.05 1,64 0.57 € 5.09
Ferma 2
(dane z 2013)
62 1.73 3.50 3,33 0.79 € 5.85

Wpływ zaburzeń oddechowych na koszt produkcji jednego tucznika określono na około 5-6 Euro.

Wnioski

Zakażenie Mycoplasma hyopneumoniae otwierało bramę dla dwóch pozostałych czynników, co prowadziło do komplikacji i przewlekłej choroby. Szczepienie przeciw grypie zredukowało poziom objawów oddechowych i zapobiegało przewlekłości choroby, oraz było powodem zmniejszenia zużycia leków przeciwgorączkowych i antybiotyków. Wskaźniki produkcji powróciły do średnich wartości typowych dla tuczarni z tego obszaru tuczących świnie z tych samych źródeł co zwiększyło opłacalność produkcji.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów

Marek Rogaczewski07-lis-2016 (1 lat 6 miesięcy 20 dni temu)

Ciekawe uwagi, bo na wielu fermach jest klopot/ przy takim wyniku badan/co jest czynnikem wiodacym w calym problemie.Pytanie.W jakim wieku szczepiono tuczniki?

3trzy3.plLekarz weterynarii08-lis-2016 (1 lat 6 miesięcy 19 dni temu)

Zwierzęta zaszczepiono dwukrotnie: w 10 tygodniu życia i następnie 3 tygodnie później.

Adam Grabowski25-gru-2016 (1 lat 5 miesięcy 2 dni temu)

Czy wiadomo czym kierowano się przy wyborze szczepionki przeciwko grypie i wyborem terminu szczepienia akurat w 10 i 13 tygodniu życia ?

3trzy3.plLekarz weterynarii16-sty-2017 (1 lat 4 miesięcy 11 dni temu)

Autor wskazuje na kilka przyczyn, dla których wybrał konkretną szczepionkę do harmonogramu szczepień:
Wybrano szczepionkę, która zawierała szczep homologiczny do zidentyfikowanego w badaniach laboratoryjnych.
Wybrano szczepionkę, która bez problemów może być stosowana ze szczepionką przeciwko ADV.
Powodem zastosowania szczepionki w 10 i 13 tygodniu było wykonywanie wtedy szczepień ADV, a także ponieważ problemy oddechowe były obserwowane w ostatniej jednej trzeciej okresu tuczu, więc było wystarczająco czasu oby wygenerować ochronę przed wirusem grypy.

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags