TwitterLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Pasza dla prosiąt ssących i długość laktacji

Celem suplementowania prosiąt ssących jest zmniejszenie liczby słabo rozwiniętych zwierząt w kilka dni po odsadzeniu, a także, aczkolwiek z pewnymi różnicami, jest to korzystne zarówno przy laktacji 21-, jak i 28-dniowej.

Do dobrego startu prosiąt po odsadzeniu przyczynia się wiele czynników: wiek, stan zdrowia, temperatura otoczenia, zarządzanie, systemy całe puste- całe pełne, gęstość obsady itp. Poza tym nie można zaniedbywać wszystkich dobrych praktyk, które mogą pomóc w zminimalizowaniu stresu. W tym artykule skupimy się na jednym z nich: karmieniu przed odsadzeniem.

Praktyka karmienia przed odsadzeniem lub uzupełnienie diety prosiąt ssących paszą stałą jeszcze na porodówce jest częstą praktyką. Nadal istnieją wątpliwości co do jego zalet, w zależności od wieku odsadzenia, jakiego rodzaju karmy używamy i przez jak długi okres czasu.

W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na kilka pytań.

Istnieją dwie istotne przyczyny suplementowania paszą prosiąt na porodówkach:

  • Prosięta rodzą się z niskim poziomem amylazy i wysokim poziomem laktazy. Taki początkowy profil enzymatyczny jest idealny by trawić białka mleka, ale nie służy diecie bogatej w białka roślinne i/lub zwierzęce, które są obecne w paszy poodsadzeniowej. Suplementacja paszą na porodówce pozwala na wczesną zmianę tego profilu enzymatycznego.
  • Mleko loch i niechęć do jedzenia po odsadzeniu ( fot. 1.) mają negatywny wpływ na długość kosmków jelitowych. Im wcześniej prosię zacznie przyjmować stałe pokarmy, tym mniej rozwinie się problemów z jedzeniem i adaptacją.
Anoreksja u prosiąt odsadzonych

Anoreksja u prosiąt odsadzonych


Fot. 1: Anoreksja u prosiąt po odsadzeniu

Kiedy najlepiej zacząć suplementację paszą?

Niektórzy producenci mogą mieć wątpliwości dotyczące tej praktyki przy krótkiej laktacji (21 dni lub krócej), lub jak długo ma być prowadzona.

Przyznano, że podawanie paszy przed odsadzeniem nie ma zbyt wiele sensu w pierwszych dwóch tygodniach laktacji, ale już od tego momentu odsetek prosiąt zdolnych ją trawić wzrasta ( Wykres 1. dzięki uprzejmości Jordi Ventura).

Tydzień Pasza stała
8 80%
7 65%
6 50%
5 35%
4 15%
3 <5%
2 ≈0%

Jeśli okres laktacji jest dłuższy niż 3 tygodnie, zaleca się aby wydłużyć podawanie paszy stałej przed odsadzeniem do 10-15 dni. Niektóre badania wykazały, że liczba zwierząt, które są w stanie trawić paszę wzrasta o 10% gdy pasza jest wprowadzona na 13 dni, w porównaniu z 2-5 dniami.

W związku z tym zaleca się rozpoczęcie suplementacji paszą stałą w wieku 15 dni, niezależnie od czasu trwania laktacji.

Klucz do sukcesu suplementacji paszą przed odsadzeniem

Jeśli decydujemy się na oferowanie prosiętom paszy na porodówce z maksymalną wydajnością, zaleca się stosowanie praktyk, które naszym zdaniem będą przydatne:

  • Ponieważ spożycie paszy jest niewielkie, możemy zastosować pasze z dodatkiem aromatów i dodatków smakowych, tak by zainteresować paszą jak najwięcej prosiąt. Nie każda pasza się sprawdzi.

  • Powinna zawierać wysoko strawne białko.

  • Lepiej stosować stosować rozdrobnioną, sproszkowaną paszę, ponieważ przykleja się do ryjów prosiąt, zmuszjąc w ten sposób do zlizywania jej.

  • Suplementuj od 10-15 dnia, w niewielkich ilościach (200 gramów na miot), oferuj paszę wiele razy w ciągu dnia, z dala od źródeł ciepła, narożników, koryta i lochy.

  • Użycie tzw. podkarmiaczy pozwala na zachowanie dobrej jakości paszy, a także zapobiega jej stratom.

  • Usuń paszę, która nie została zjedzona i wygląda już nieapetycznie. Lub spróbuj zastosować bardziej granulowaną paszę.

  • Locha spożywa paszę, a potem kładzie się by wykarmić swoje prosięta. Lepiej w tym czasie nie oferować prosiętom paszy, ale podawać ją pomiędzy karmieniami lochy. (Fot. 2.)

  • Przechowuj paszę w zamkniętym pojemniku, w suchym miejscu, aby zapobiec utracie aromatu i uniemożliwić szkodnikom dostęp do niej.

  • Zaleca się zapewnienie zwierzętom dostępu do tej samej paszy także po odsadzeniu, tak by przejście na nowy rodzaj paszy było jak najgładsze. Dobrym sposobem na wykonanie tego jest oferowanie paszy przedodsadzeniowej w podkarmiaczach, a paszy poodsadzeniowej w karmidłach.

Zastosowanie podkarmiaczy zapewnia dobrą jakość paszy i redukuje jej marnowanie.

Zastosowanie podkarmiaczy zapewnia dobrą jakość paszy i redukuje jej marnowanie.

Należy zauważyć, że pasza przedodsadzeniowa nie jest substytutem mleka lochy i musimy jak najlepiej wykorzystać potencjał mleka lochy. Wpływ na wagę miotu lub utratę kondycji przez lochę jest, odpowiednio, znikomy lub żaden.

Ostatecznie celem suplementacji prosiąt p jest zmniejszenie liczby słabiej rozwiniętych zwierząt w ciągu pierwszych dni po odstawieniu od piersi i, choć z pewnymi różnicami, korzystne jest zarówno przy laktacji 21-dniowej, jak i 28-dniowej.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły