Rozkroczność prosiąt

Jest to stan, w którym prosięta noworodki nie są w stanie utrzymać kończyn tylnych w prawidłowej pozycji i są one ułożone w pozycji rozkrocznej.

Inne nazwy: rozkroczność poporodowa prosiąt, niedorozwój mięśni kończyn tylnych

Informacje

Jest to stan, w którym nowonarodzone prosię nie jest w stanie utrzymać razem tylnych kończyn ( czasami też przednich); dotyczy do 2% prosiąt. Ich mobilność jest ograniczona, co utrudnia im dostęp do sutka.

Objawy

Maciory

brak.

Prosięta ssące

Prosięta nie są w stanie stać, a tylne kończyny są odchylone na boki, dlatego często przyjmują "psią" pozycję siedzącą. Zwykle umierają z głodu lub przygniecenia, ponieważ prosię nie może odsunąć się od lochy lub ma trudności z dostępem do sutka.

Odchowalnia i tucz

 brak.

Przyczyny/Czynniki sprzyjające

Występuje częściej w rasie Landrace i u samców. Choroba jest spowodowana niedojrzałością włókien mięśniowych kończyn tylnych, w okolicy miednicy i niekiedy kończyn przednich. Stan ten pogarsza się, gdy świnia stoi na bardzo miękkich, mokrych i śliskich podłogach.

Diagnostyka

Na podstawie objawów klinicznych.

Kontrola/Zapobieganie

Po zidentyfikowaniu chorych prosiąt nałożyć odpowiedni opatrunek na stawy tylnych nóg plastrem o szerokości 25 mm, pozostawiając odstęp 50-80 mm. Ta sama procedura dotyczy kończyn przednich. Taśma musi zostać owinięta wokół nogi, tuż nad paliczkiem dodatkowym. Nie należy do tego celu używać sznurka, ponieważ powoduje on niedokrwienie kończyn. Należy przytrzymać prosię za tylne nogi i wykonać energiczny masaż mięśni wokół miednicy oraz przedniej i tylnej części kończyn tylnych, 3 lub 4 razy w ciągu pierwszego dnia życia. Należy pomagać prosięciu regularnie pić mleko, podać mu około 10 ml siary bezpośrednio po urodzeniu. Warto oddzielić najsilniejsze i ruchliwe prosięta w ciepłym miejscu na godzinę, aby prosięta z rozkrocznością nóg miały dostęp do sutków.

Atlas patologii

Zobacz zdjęcia w Atlasie związane z Rozkroczność prosiąt

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

E-diagnostyka

Narzędzie do diagnozowania chorób świń

wejdź

Atlas patologii

Zdjęcia najważniejszych chorób świń

wejdź