Wrzody okolicy ramienia

Owrzodzenia ramienia pojawiają się u macior o słabej kondycji ciała i są szkodliwe dla dobrostanu lochy.

Informacje

Owrzodzenia te są zwykle spowodowane uciskiem wywieranym na wypukłości kostne barku i są szczególnie widoczne u loch ze słabą kondycją ciała. W końcu skóra pęka, powodując powstanie dużej rany. Takie lochy nie powinny być wykorzystywane w przyszłości do reprodukcji.

Objawy

Lochy

W jednym punkcie na skórze pojawia się zaczerwienienie, któe stopniowo przeradza się w wrzód. W ciężkich przypadkach uraz może mieć średnicę 40 - 70 mm z rozległym procesem ziarninowania. Często dotyczy obu ramion.

Prosięta ssące, odchowalnia i tucz

Nie występuje.

Przyczyny/Czynniki sprzyjające

Jest to związane z całkowicie zarusztowanymi podłogami i pojedynczymi lochami, które są zbyt chude i mają uwydatnione ramiona. Po raz pierwszy uwidacznia się to podczas porodu, na śliskim podłożu. Locha ma problemy ze wstawaniem, co powoduje utrzymywanie się sińców na ramionach.

Diagnostyka

Na podstawie objawów klinicznych.

Kontrola/Zapobieganie

Gdy tylko pojawią się rany na ramionach/ łopatkach, lochę należy przenieść do kojca ze ściółką i karmić do woli przez 2-4 tygodnie. Można wyciąć otwór o kształcie rany, choć nieco większy, w kawałku pianki lub grubej maty i umieścić go wokół rany, mocując za pomocą kleju. Ta podkładka ochroni ranę i pozwoli jej się zagoić. Należy zachować czujność w przypadku kanibalizmu wobec prosiąt karmionych przez taką lochę. Jeśli do tego dojdzie, należy odseparowac matkę od miotu. Czasami kończy się wytwarzaniem dużego ziarniniaka, który można usunąć chirurgicznie. Lochy powinny być utrzyywane w odpowiedniej kondycji, tak by nie dochodziło do ich nadmiernego wychudzenia.

Atlas patologii

Zobacz zdjęcia w Atlasie związane z Wrzody okolicy ramienia

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

E-diagnostyka

Narzędzie do diagnozowania chorób świń

wejdź

Atlas patologii

Zdjęcia najważniejszych chorób świń

wejdź