Czytaj ten artykuł w:

Biegunka na tle Brachyspira suanatina na niemieckiej fermie świń

Według wstępnego raportu ze Skandynawii B. suanatina może być izolowana od ptaków, a izolatem ptasim mogą zakażać się świnie.

środa 30 styczeń 2019 (6 miesięcy 20 dni temu)
polubienia

Beztlenowy krętek Brachyspira suanatina został po raz pierwszy opisany w 2007 roku, ale od tego czasu nie odnotowano żadnych izolatów od świń. Występowanie i znaczenie kliniczne u świń było nieznane. W gospodarstwie tuczowym w południowych Niemczech u 60 procent (750 zwierząt) zaobserwowano biegunkę śluzowo-krwotoczną. Przeprowadzono diagnostykę obejmującą hodowlę Brachyspira, Salmonella, badanie PCR dla Lawsonia intracellularis, B. hyodysenteriae i B. pilosicoli oraz badanie pośmiertne świń.

Testy dla gatunków Salmonella, Lawsonia intracellularis i B. hyodysenteriae były negatywne. Makro- i mikroskopowe zmiany wskazywały na dezynterię, a krętki zaobserwowano po wybarwienu srebrem w próbkach tkankowych. Z kału lub próbek okrężnicy 5 chorych/padłych sztuk wyhodowano i zidentyfikowano metodą nox-RFLP B. suanatina iMALDI-TOF MS.

Według wstępnego raportu ze Skandynawii B. suanatina może być izolowana od ptaków, a izolatem tym moga zarażać się świnie. W związku z tym produkcja świń na wolnym powietrzu, tak jak w prezentowanym tu przypadku i handel międzynarodowy, może stwarzać ryzyko zakażenia stad naiwnych.

Judith Rohde, Monir Majzoub-Altweck, Almuth Falkenau, Walter Hermanns, Eric R Burrough, Mathias Ritzmann and Julia Stadler. Occurrence of dysentery-like diarrhoea associated with Brachyspira suanatina infection on a German fattening pig farm. Veterinary Record. Volume 182, Issue 7. http://dx.doi.org/10.1136/vr.104705

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags