Czytaj ten artykuł w:

Dwa izolaty Mycoplasma hyosynoviae wywoływały kulawiznę o różnym przebiegu

Ustalenia te dowodzą, że na rozpoznanie zapalenia stawów związanych z M. hyosynoviae może mieć wpływ na izolat kliniczny, co stanowi platformę do badania możliwości kolonizacji i wirulencji izolatów polowych.

środa 7 czerwiec 2017 (11 miesięcy 15 dni temu)

Mycoplasma (M.) hyosynoviae kolonizuje i powoduje chorobę u tuczników. W tym badaniu wyizolowano dwa izolatory kliniczne z odmiennych przypadków terenowych, z odrębnych lokalizacji, a także które wystapiły w znacznym odstępie czasowym (diagnozowanych przez Iowa State University Veterinary Diagnostic Laboratory, ISU-VDL). Zapalenia stawów związane z M. hyosynoviae (tj. 3491 i 3496) porównano poprzez zakażenie świń, urodzonych poprzez cesarskie cięcie, które nie pobrały siary i były wolne od patogenów. Świniom podano donosowo (IN) izolat 3491 w ilości 5 ml (n = 5 na grupę) albo 10 ml (n = 5 na grupę). Z kolei wszystkie świnie otrzymujące izolat 3496 otrzymały go w dacwce 10 ml (n = 5 na grupę). Zwierzęta, którym izolat podano dożylnie (IV) otrzymały 2 ml izolatu 3491 (n = 11) lub 3496 (n = 7). Zwierzęta kontrolne (n = 4) otrzymały samo podłoże do wzrostu bakterii IN (n = 3) lub IV (n = 1). Po podaniu donosowym lub dożylnym porównano przebieg kliniczny kulawizn i rozkład przypadków klinicznych.


Stwierdzono, że migdałki są głównym miejscem kolonizacji, podczas gdy bakteriemia była rzadko wykrywana przed obserwacją objawów klinicznych. Niezależnie od izolatu, drogi zakażenia lub objętości podanego izolatu, zmiany histopatologiczne i uszkodzenia tkanek były obserwowane w wielu tkankach, co wskazuje na wyraźny brak swoistego tropizmu. Ostra choroba obserwowana była przede wszystkim od 7 do 10 dni po zakażeniu. Zmienność ostrości zmian mikroskopowych błony maziowej i wykrywanie patogenów w jamach stawowych sugeruje, że czas trwania infekcji stawowej może wpływać na dokładność diagnostyczną.

Podsumowując, niniejsze badanie wykazało, że kulawizna wywoływana przez M. hyosynoviae może być odtworzona przez zakażenie świń CDCD drogą IV lub IN bez specyficznego tropizmu tkanki stawowej. Jednakże zmienność fenotypowa choroby, w tym wykrywanie patogenu i ocena histopatologiczna, wzmacnia ideę, że kryteria diagnostyczne używane przy ocenie zmian pośmiertnych powinny być bardziej zawężona aby zwiększyć jego dokładność. Ponadto różne izolaty kliniczne mogą mieć wyraźny wpływ na stopień kulawizny. Należy przeprowadzić bardziej kompleksowe badania z dobrze ugruntowanymi zbiorami genotypowymi szczepów w celu określenia markerów związanych z wirulencją tego patogenu.

Gomes-Neto JC, Raymond M, Bower L, Ramirez A, Madson DM, Strait EL, Rosey EL, Rapp-Gabrielson VJ; Two Clinical Isolates of Mycoplasma Hyosynoviae Showed Differing Pattern of Lameness and Pathogen Detection in Experimentally Challenged Pigs; J Vet Sci. 2016 Dec 30;17(4):489-496. doi: 10.4142/jvs.2016.17.4.489

Streszczenia

Koszty PRRS na poziomie fermy28-cze-2017 10 miesięcy 24 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags