Czytaj ten artykuł w:

Nadzór PRRSV w Stanach Zjednoczonych przy użyciu mapowania ryzyka

Wyniki pomogą w opracowaniu i wdrożeniu strategii wczesnego wykrywania, zapobiegania i kontroli jednej z najbardziej wyniszczających chorób dotykających przemysł trzody chlewnej w USA.

środa 27 grudzień 2017 (1 lat 23 dni temu)
polub

Ogniska wirusa zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRSv) powodują znaczne straty finansowe dla przemysłu świń w USA, gdzie patogen ten jest endemiczny. Sezonowe wzrosty liczby ognisk PRRSv są zwykle łatwo zauważalne. Jednak charakter i zakres czynników demograficznych i środowiskowych wpływających na ryzyko wystąpienia ognisk PRRSv w kraju pozostaje niejasny. Celem tego badania było opracowanie map ryzyka dla ognisk PRRSv w Stanach Zjednoczonych (USA) i porównanie dynamiki ekologicznej choroby w pięciu najważniejszych regionach produkcji trzody chlewnej w kraju. Badanie to integruje informacje przestrzenne dotyczące nadzoru PRRSv z odpowiednimi czynnikami demograficznymi i środowiskowymi zebranymi w latach 2009-2016. W modelowaniu przestrzennego ryzyka PRRSv w populacji trzody chlewnej wykorzystaliśmy metodę Maximum Entropy (Maxent) o dostępie bezpośrednim.

Względny udział gęstości populacji świń w ryzyku wystapienia PRRSv był najwyższy na obszarach, gdzie występuje duże zagęszczzenie populacji świń (Minnesota, Iowa i Północna Karolina), podczas gdy klimat i ukształtowanie terenu były ważne na obszarach o stosunkowo niskim zagęszczeniu trzody chlewnej (Illinois, Indiana, South Dakota, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Kolorado i Teksas). Chociaż wiele wcześniejszych badań wiązało ryzyko wystąpienia PRRSv z wysoką gęstością świni i czynnikami klimatycznymi, to badanie po raz pierwszy w recenzowanej literaturze opisuje zmienność przestrzenną i względny udział tych czynników w różnych regionach produkcji trzody chlewnej w USA.

Wyniki pomogą w opracowaniu i wdrożeniu strategii wczesnego wykrywania, zapobiegania i kontroli jednej z najbardziej wyniszczających chorób dotykających przemysł trzody chlewnej w USA.

Alkhamis MA, Arruda AG, Vilalta C, Morrison RB, Perez AM; Surveillance of Porcine Reproductive and Respiratory Syndrome Virus in the United States using Risk Mapping and Species Distribution Modeling; Prev Vet Med. 2017 Nov 16. pii: S0167-5877(17)30008-9. doi: 10.1016/j.prevetmed.2017.11.011.

Streszczenia

Ochrona płodów przed zakażeniem PRRSV03-sty-2018 1 lat 16 dni temu
Salmonella enterica: pojawienie się wielolekoopornego klonu12-gru-2017 1 lat 1 miesięcy 7 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags