X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Ocena roli liczby przebytych porodów u loch w wykrywaniu wirusa PRRSv

Na utrzymywanie się wirusa PRRS w płynach technologicznych nie miał wpływu efekt liczby przebytych ciąż przez lochy w większości badanych stad hodowlanych.

28 czerwiec 2023
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Wykorzystanie płynów technologicznych do monitorowania statusu zespołu rozrodczo-oddechowego świń (PRRS) w stadzie hodowlanym zyskało akceptację branży. Jednak niewiele wiadomo na temat dynamiki wykrywania wirusa PRRS RT-qPCR w płynach technologicznych i czynników, które mogą przyczyniać się do utrzymania wirusa PRRS w stadzie po wybuchu epidemii. Niniejsze badanie miało na celu opisanie cotygodniowych wyników RT-qPCR w płynie technologicznym w stadach hodowlanych po wybuchu epidemii oraz ocenę odsetka dodatnich wyników RT-qPCR w grupach loch. W dziewięciu stadach hodowlanych co tydzień przez okres od 19 do 46 tygodni pobierano tkanki z 15 pierwszych, 15 drugich i 15 trzecich lub wyższych miotów (grupy loch pod względem ilości przebytych ciąż). Płyny technologicznezostały zagregowane, a RT-qPCR wykonywano co tydzień według grup loch pod względem liczby przebytych ciąż. Dodatkowo, podzbiór 743 próbek płynów z miotów, które utworzyły 50 grup, jak opisano wcześniej, był testowany za pomocą RT-qPCR indywidualnie, na poziomie miotu. Zgodność między wynikami RT-qPCR próbek płynu grup loch pod względem liczby przebytych ciąż (15 miotów) a wynikami opartymi na indywidualnych testach miotów oceniano za pomocą ogólnego procentu zgodności, statystyki Kappa i testu McNemara. Związek między wynikami RT-qPCR a grupą oceniono za pomocą uogólnionego modelu równań szacunkowych, po uwzględnieniu wpływu tygodnia pobierania próbek, strategii kontroli PRRS w stadzie hodowlanym (tj. otwartej na wymianę lub zamkniętej) i stada. Zastosowano autoregresyjną strukturę korelacji w celu uwzględnienia powtarzających się prób w obrębie stada w czasie.

Ogólna zgodność wyniosła 98%, a statystyka Kappa 0,955 (McNemar p = 1,0). Czułość badania próbek płynów z grup loch pod względem liczby przebytych porodów oszacowano na 100% (95% CI 89-100%), podczas gdy swoistość oszacowano na 94% (95% CI 71-100%). Chociaż mioty zagregowane od loch po pierwszej ciąży miały średnio wyższy odsetek dodatnich wyników RT-qPCR począwszy od 25. tygodnia wybuchu epidemii, odsetek ten nie różnił się znacząco od obserwowanego w przypadku zagregowanych miotów od loch po drugiej i trzeciej lub wyższej ciąży. Ponadto stada, które przerwały wprowadzanie loszek, miały niższe prawdopodobieństwo dodatniego wyniku RT-qPCR PRRS niż stada, które kontynuowały wprowadzanie loszek (OR = 0,35, 95% CI 0,16-0,78).

Na utrzymywanie się wirusa PRRS w płynach technologicznych nie miała wpływu liczba przebytych ciąż przez lochy w większości badanych stad hodowlanych. Nie zaobserwowano niezgodności między wynikami RT-qPCR zagregowanej próbki 15 miotów a wynikami poszczególnych miotów. Ten poziom strategii testowania agregacji miotów może być szczególnie przydatny na ostatnich etapach programu eliminacji przy niskiej częstości występowania wirusa PRRS.

Sanhueza JM, Schwartz M, Corzo CA, Kikuti M, Yeske P, Leuwerke B, Schelkopf A, Williams T, Feuerbach S, Johnson C, Toohill E, Tapia-Escarate D, Yang M, Schroeder D, Vilalta C. Assessing the role of sow parity on PRRSv detection by RT-qPCR through weekly processing fluids monitoring in breeding herds. Preventive Veterinary Medicine. 2023; 213: 105854. https://doi.org/10.1016/j.prevetmed.2023.105854.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji