Czytaj ten artykuł w:

Pierwsze doniesienie o występowaniu nowego atypowego pestiwirusa świń w Hiszpanii i badania retrospektywne

Celem badania było dostarczenie informacji dotyczących patogenezy wirusowej i epidemiologii molekularnej powiązanej z niedawno zgłoszonym występowaniem szczepamów atypowego pestiwirusa świń (APPV) oraz ustaleniem występowania APPV w Hiszpanii w okresie od 1997 do 2016 r.

środa 10 styczeń 2018 (1 lat 9 dni temu)
polub

Do celów diagnostycznych dostarczono dwudniowe prosięta z umiarkowanie nasiloną drżączką wrodzoną (CT), pochodzące z hiszpańskiego gospodarstwa. Pobrano próbki surowicy, wymazy z nosa i odbytnicy oraz próbki tkanek. Próbki zostały przebadane metodą qRT-PCR. Ponadto wykonania badania retrospektywne próbek zebranych od 1997 r. o 2016 r w kierunku wykrycia obecności RNA APPV. Genom APPV zidentyfikowano w wysokich i umiarkowanych ilościach w różnych tkankach świń z CT. Wysokie ilości RNA APPV wykryto w narządach limfoidalnych, co sugeruje replikację APPV w tych organach. W 89 z 642 analizowanych retrospektywnie próbek (13,9%) wykryto genom APPV. Miano RNA wirusa CT było najwyższe u 1-tygodniowych prosiąt. Względne ryzyko APPV i CT wynosiło 8,5 (CI 95% 5,8-12,5).


Nasze dane pokazują, że zakażenie APPV jest epidemiologicznie powiązane z CT. Analiza filogenetyczna 1615 nukleotydów NS2-3 wykazała tylko jeden określony klad APPV, grupując najbardziej filogenetycznie spokrewnione szczepy z Europy i Chin. W kladzie są inne szczepy z Europy, USA i Chin. Te dane potwierdzają dużą różnorodność genetyczną APPV.

APPV krąży w Hiszpanii co najmniej od 1997 roku, co jest najwcześniejszą datą wykrycia tego wirusa na całym świecie i sugeruje, że APPV może być szeroko rozpowszechnione.

Muñoz-González S, Canturri A, Pérez-Simó M, et al. First report of the novel atypical porcine pestivirus in Spain and a retrospective study. Transbound Emerg Dis. 2017;64:1645–1649. https://doi.org/10.1111/tbed.12699

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags