X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Różnice w mikrobiocie nasienia knurów hodowlanych w różnym wieku reprodukcyjnym

Nasienie starszych knurów zawierało większą ilość niekorzystnych bakterii, co przyczyniło się do zaobserwowanego zmniejszenia zdolności antyoksydacyjnej nasienia i ogólnej jakości nasienia w tej grupie.

24 styczeń 2024
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

W tym doświadczeniu zbadaliśmy 18 zdrowych i płodnych knurów rasy Duroc, dzieląc je na dwie grupy w oparciu o ich wiek reprodukcyjny: 9 knurów w wieku 18 miesięcy i 9 knurów w wieku 36 miesięcy. Przed pobraniem próbek nasienia wszystkie knury były hodowane razem w identycznych warunkach przez okres 3 miesięcy.

Nasze wyniki wykazały, że starsze knury wykazywały niższą ruchliwość plemników i wyższy odsetek nieprawidłowej morfologii plemników w porównaniu z młodszymi knurami. Co więcej, starsze knury wykazywały niższą zdolność antyoksydacyjną w nasieniu, na co wskazuje podwyższony poziom dialdehydu malonowego oraz obniżony poziom dysmutazy ponadtlenkowej i peroksydazy glutationowej. Analiza mikrobioty z wykorzystaniem techniki 16S rRNA wykazała, że mikrobiota nasienia starszych knurów miała zmniejszoną różnorodność alfa i beta w porównaniu z młodszymi knurami. Zidentyfikowaliśmy rodzaj Streptococcus i gatunek Streptococcus gallolyticus subsp macedonicus jako biomarkery dla nasienia młodszych knurów hodowlanych, podczas gdy gatunek Bacteroides pyogenes jako biomarker dla nasienia starszych knurów hodowlanych. Dodatkowo, nasienie starszych knurów wykazywało wyższą liczebność Aerococcus, Gallicola, Ulvibacter i Proteiniphilum w porównaniu do młodszych knurów. Analiza korelacji Spearmana wykazała, że te cztery bakterie były ujemnie skorelowane z jakością nasienia. Liczebność Gallicola i Proteiniphilum była ujemnie skorelowana ze zdolnością antyoksydacyjną nasienia. Dodatkowo, zmniejszenie pojemności antyoksydacyjnej nasienia było skorelowane ze spadkiem jakości nasienia.

Na podstawie tych ustaleń doszliśmy do wniosku, że nasienie starszych knurów zawiera większą liczbę niekorzystnych bakterii, co przyczynia się do obserwowanego zmniejszenia zdolności antyoksydacyjnej nasienia i ogólnej jakości nasienia w tej grupie.

Li D, Xu Y, Wang M, Fang S, Li SH, Cui Y. Differences of semen microbiota among breeding boars with different reproductive ages. Journal of Animal Science. 2023; 101: skad247. https://doi.org/10.1093/jas/skad247

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji