Czytaj ten artykuł w:

Suplementacja altrenogestem we wczesnej ciąży wspiera rozwój zarodków świń

Brakuje informacji na temat suplementacji progesteronu we wczesnej ciąży dotyczących rozwoju zarodkowego świń. Celem była ocena wpływu suplementacji progesteronu / progestyny od 6 dnia ciąży na parametry reprodukcyjne świń.

środa 4 wrzesień 2019 (2 miesięcy 17 dni temu)
1 polubienia

Progesteron (P4) ma ogromne znaczenie w promocji i utrzymywaniu ciąży u ssaków. Progesteron stymuluje wydzielanie przez endometrium wielu składników zaangażowanych we wzrost i rozwój embrionów w okresie okołoimplantacyjnym. W wielu badaniach z udziałem przeżuwaczy stwierdzono, że egzogenna suplementacja P4 jest związana ze zwiększonym wczesnym rozwojem zarodka, wyższym poziomem interferonu tau i poprawą wskaźnika ciąż. Brakuje jednak informacji na temat suplementacji P4 we wczesnej ciąży dotyczących rozwoju zarodkowego u świń. Ponadto niektóre z nielicznych badań na świniach wykazały upośledzony wskaźnik ciąż, gdy suplementację przeprowadzono przed 6 dniem ciąży. Zatem celem tego badania była ocena wpływu suplementacji progesteronu / progestyny ​​od dnia 6 ciąży na całkowitą liczbę zarodków (TE), wskaźnik ciąż (PR), rozwój zarodka i stężenie 17β-estradiolu w surowicy matki (17β- MI).


W sumie użyto 31 mieszańców, od loch po 2 do 6 przebytych porodów. Wszystkie lochy inseminowano co 24 godziny przy pierwszej rui po 21-dniowej laktacji, a owulację wykrywano za pomocą ultrasonografii przezodbytniczej w czasie rzeczywistym w celu ustalenia dnia 0 ciąży. W 6 dniu ciąży zwierzęta losowo przydzielono do jednej z następujących grup: CON (n = 11) - lochy bez suplementacji; RU (n = 11)- lochy otrzymujące codziennie 20 mg Altrenogestu od 6 do 12 dnia ciąży; i PG (n = 9)- lochy otrzymujące 2,15 mg / kg długo działającego P4 IM w 6. dniu ciąży. Lochom traktowano altrenogest p.o. w postaci posypki na niewielką porcję paszy. Próbki krwi pobrano od 12 macior (4 na grupę) w 12. dniu ciąży, aby zmierzyć poziom 17β-E w osoczu za pomocą testu radioimmunologicznego. Lochy uśmiercono w 28 dniu ciąży. Od każdej lochy pobrano macicę i zliczono zarodki w celu określenia TE. Zarodki oddzielono indywidualnie od ich łożyska, zważono i określono długość od czubka głowy do zadu.

PR nie różnił się między grupami (91, 90 i 88%, odpowiednio dla CON, RU i PG). Nie zaobserwowano różnicy między grupami dla poziomu TE i 17β-E. Jednak masa zarodkowa i długość różniły się między 3 grupami. Lochy, którym podawano RU miały cięższe i większe zarodki w porównaniu z innymi grupami. Natomiast lochy poddane działaniu PG miały najniższe średnie dla tych samych zmiennych (waga: 1,39 ± 0,01, 1,46 ± 0,02 i 1,22 ± 0,01; długość: 21,07 ± 0,08, 21,61 ± 0,11 i 20,66 ± 0,11; odpowiednio dla CON, RU i PG).

Podsumowując, suplementacja altrenogestem od dnia 6 do 12 ciąży zwiększa rozmiar i wagę zarodków świń, podczas gdy 2,15 mg kg -1 długo działającego P4 w dniu 6 ciąży zmniejszyło te zmienne w porównaniu z maciorami nie suplementowanymi.

B. Muro, R. Carnevale, M. Mendonça, D. Leal, M. Torres, D. Nakasone, G. Ravagnani, C. Martinez, M. Monteiro, S. Martins and A. Andrade. Altrenogest supplementation during early pregnancy improves swine embryonic development. Reproduction, Fertility and Development 31(1) 152-153 https://doi.org/10.1071/RDv31n1Ab54

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags