X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Szczep szczepionkowy wirusa afrykańskiego pomoru świń Asfv-G-∆I177l odzyskuje zjadliwość i negatywnie wpływa na wydajność reprodukcyjną

ASFV-G-ΔI177L nie jest stabilny genetycznie i dlatego nie jest bezpieczny do stosowania w szczepionkach przeciwko ASF. Kandydaci na szczepionki przeciwko ASF powinni zostać przebadani pod kątem bezpieczeństwa u ciężarnych zwierząt.

23 lipiec 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

ASFV-G-ΔI177L to zmodyfikowany żywy szczep wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASFV), który został włączony do dostępnej na rynku szczepionki.

Cel: Zbadano jego bezpieczeństwo u ciężarnych loch i stabilność genetyczną w eksperymencie pasażowania in vivo.

Metody i wyniki: Po zaszczepieniu dwóch ciężarnych loch wirusem ASFV-G-ΔI177L, u jednej wystąpiły umiarkowane objawy kliniczne związane z ASF. Pod względem wydajności reprodukcyjnej 43% potomstwa urodziło się martwe, a u żywo urodzonych prosiąt wystąpiły objawy kliniczne specyficzne dla ASF, stały się wiremiczne, a tylko 17% przeżyło do końca badania. Podczas pasażu u świń, ASFV-G-ΔI177L powrócił do zjadliwości z ciężkimi objawami klinicznymi specyficznymi dla ASF w 3 i 4 pasażu, związanymi ze zwiększoną wiremią. Sekwencjonowanie całego genomu zidentyfikowało mutacje C257L jako potencjalny czynnik zwiększający zdolność replikacji i zjadliwość.

Wniosek: Dane pokazują, że ASFV-G-ΔI177L nie jest stabilny genetycznie, a zatem nie jest bezpieczny do stosowania w szczepionkach przeciwko ASF i sugerują, że kandydaci na szczepionki przeciwko ASF powinni być testowani pod kątem bezpieczeństwa u ciężarnych zwierząt.

van den Born, E., Olasz, F., Mészáros, I. et al. African swine fever virus vaccine strain Asfv-G-∆I177l reverts to virulence and negatively affects reproductive performance. npj Vaccines 10, 46 (2025). https://doi.org/10.1038/s41541-025-01099-9

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji