Czytaj ten artykuł w:

Wielomiotowe systemy laktacji: wpływ na agresję i urazy prosiąt

Wczesne otoczenie społeczne może wpływać na rozwój agresji u świń. Prosięta utrzymywane w systemie grupowej laktacji mają zmniejszoną agresję i uszkodzenia skóry po odsadzeniu.

środa 21 marzec 2018 (1 lat 6 miesięcy 28 dni temu)
polubienia

Eksperyment badał wpływ odchowu prosiąt w systemie laktacji wielomiotowej na agresję prosiąt przy odsadzeniu. Przeprowadzono następujące cztery zabiegi przed odsadzeniem dla 72 macior i ich miotów (n = 642 prosiąt); (1) kojec porodowy ("FC" - n = 24 lochy), (2) kojce PigSAFE, w których lochy i prosięta są utrzymywane luźno, ("PS" - n = 24 lochy), (3) kojec porodowy i laktacja grupowa ("GLFC" - n = 12 loch) i (4) PigSAFE i laktacja grupowa ("GLPS" - n = 12 loch). Prosięta FC i PS pozostawały od urodzenia (dzień 0) do momentu odsadzenia (dzień 27) w danym systemie. Prosięta GLFC i GLPS były trzymane odpowiednio w FC i PS od dnia 0 do 14, po czym zostały przeniesione (wraz z matkami) do grupowych kojców laktacyjnych (n = 6 loch i miotów / kojec), gdzie pozostały do ​​odsadzenia. W dniu 13 i 26 notowano wagę prosiąt. Przy odsadzeniu mieszane były prosięta z czterech miotów z grup FC, PS lub GL (2 mioty GLFC i 2 mioty GLPS) w jeden kojec i zachowanie rejestrowano w sposób ciągły przez 2 godziny. Agresję (wzajemną i jednostronną agresję o czasie trwania <5 s) i walki (wzajemna agresja o czasie trwania ≥5 s, częstotliwość, całkowity i średni czas trwania, opóźnienie walki) rejestrowano dla każdego miotu. Sześć prosiąt z każdego miotu zostało losowo wybranych do oceny zmian skórnych w dniu 26 i 24 h po odsadzeniu.

Prosięta GLFC i GLPS miały niższe tempo wzrostu niż prosięta FC i PS od dnia 13 do 26 (P <0,01), ale nie było różnicy w wadze w dniu 13 (P = 0,11) lub dniu 26 (P = 0,17) lub w zmianach skórnych w dniu 26 (P = 0,26). Prosięta GL były mniej agresywne (P <0,01),walczyły rzadziej w ciągu 2 godz. po mieszaniu przy odsadzeniu (P <0,01) i miały mniej zmian skórnych 24 godziny później (P <0,01) niż prosięta FC lub PS. Prosięta GL również miały krótsze walki (P <0,01) i spędzały mniej czasu na walce ogółem (P = 0,04) niż FC, ale nie więcej niż PS.

Wyniki te podkreślają potencjalne znaczenie wczesnej socjalizacji w rozwoju i regulacji agresywnych zachowań u świni. Ze względu na konsekwencje agresji i walk zarówno dla dobrostanu zwierząt, jak i produkcyjności, istnieje potrzeba dalszych badań nad wpływem systemów laktacji wielomiotowej.

Megan Verdon, Rebecca S. Morrison, Paul H. Hemsworth. Rearing piglets in multi-litter group lactation systems: Effects on piglet aggression and injuries post-weaning. Applied Animal Behaviour Science. Volume 183, October 2016, Pages 35-41. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2016.05.008

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags