Czytaj ten artykuł w:

Wpływ podawania ketoprofenu lochom po porodzie na konsumpcję paszy, zachowanie wobec prosiąt i ich śmiertelność

Lochom po oproszeniu podawano ketoprofen, a następnie mierzono zużycie paszy i śmiertelność prosiąt.

środa 16 maj 2018 (8 miesięcy 7 dni temu)
polub

Poród jest okresem krytycznym dla loch i prosiąt. Źle przeprowadzona rekonwalescencja macior i śmiertelność prosiąt ssących stanowi problem dotyczący dobrostanu, a także straty ekonomiczne dla przemysłu trzody chlewnej. Podanie niesteroidowego leku przeciwzapalnego (NLPZ) lochom po oproszeniu może poprawić dobrostan lochy i produktywność, a tym samym poprawić stan zdrowia i dobrostan prosiąt, co przyniosłoby korzyści ekonomiczne producentom trzody chlewnej. W toku badań badano wpływ podania ketoprofenu, 24 pierworódkom (loszki) i 32 wieloródkom (lochy), w randomizowanym, kontrolowanym placebo badaniu. Loszki i lochy zostały podzielone na dwie grupy, jedna grupa otrzymywała domięśniowo ketoprofen a druga placebo. Iniekcja została podana na 1,5 po urodzeniu ostatniego prosięcia. Zebrane dane obejmowały pobranie paszy, transfer immunologiczny (siara i poziom immunoglobulin-G (IgG) w surowicy prosiąt), zachowanie opiekuńcze wobec prosiąt i wagę prosiąt oraz ich śmiertelność. Dodatkowym czynnikiem w tym badaniu było to, że 13 loch wymagało dodatkowego leczenia w dniach po oproszeniu. Dlatego dane analizowano za pomocą modeli mieszanych, w tym leczenia (leczone lub kontrola), liczby przebytych porodów i dodatkowego leczenia (tak lub nie) jako stałych czynników. Do analizy związku pomiędzy czynnikami doświadczalnymi wykorzystano regresję logistyczną dwumianową.

Zaobserwowano niewielkie efekty lecznicze, a na parametry wpływało bardziej na to, czy loszki i lochy były leczone z powodu choroby, która wystąpiła po porodzie, a także czy były to loszki czy lochy. Jedyną zmienną, która była widoczna poza leczeniem to czas trwania ssania który był większy dla kontroli w porównaniu z leczonymi matkami (P = 0,05). Zużycie paszy było większe u loch w porównaniu z loszkami w dniach 6 i 7 po oproszeniu, a IgG w surowicy było większe u prosiąt od loch niż u loszek (P <0,05). Zużycie paszy zostało zmniejszone u matek wymagających dodatkowego leczenia, 2-7 dni po oproszeniu. Najlepszym modelem regresji do przewidywania prawdopodobieństwa zgonu prosiąt przed odsadzeniem włączało prosięta żywo urodzone (P = 0,03), wymagające dodatkowego leczenia (P = 0,006), będące samcem (P = 0,0005), oraz otłuszczenie loszek (P <0,0001), który zwiększały logarytmię śmiertelności, podczas gdy masa ciała prosiąt zmniejszała logarytmię śmiertelności (p <0,0001).

To badanie nie wykazało wyraźnych korzyści podawania ketoprofenu, jednak wysoka indywidualna zmienność śmiertelności prosiąt wskazuje na potencjalne zastosowanie ukierunkowanego NLPZ.

Sarah H. Ison, Susan Jarvis, Cheryl J. Ashworth, Kenneth M.D. Rutherford. The effect of post-farrowing ketoprofen on sow feed intake, nursing behaviour and piglet performance. August 2017 Volume 202, Pages 115–123. DOI: https://doi.org/10.1016/j.livsci.2017.06.001

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags