Czytaj ten artykuł w:

Wpływ specyficznych dla szczepu IAV przeciwciał matczynych na dynamikę zakażenia wirusem grypy A u prosiąt odsadzonych

Szczepienie lub stan zakażenia loch, które powodują wysokie poziomy przeciwciał matczynych specyficznych dla danego szczepu IAV, mogą pomóc w zmniejszeniu krążenia IAV zarówno u prosiąt ssących, jak i na odchowalni.

środa 26 czerwiec 2019 (3 miesięcy 22 dni temu)
polubienia

Zmniejszenie liczby świń zakażonych wirusem grypy A (IAV) podczas odsadzania ma kluczowe znaczenie dla zminimalizowania rozprzestrzeniania się IAV na inne gospodarstwa. Szczepienie loch jest powszechnie stosowaną metodą mającą na celu ochronę prosiąt do okresu okołoodsadzeniowego. Jednak wpływ przeciwciał pochodzenia matczynego na dynamikę infekcji IAV u rosnących świń jest słabo poznany. Oceniliśmy wpływ obecności przeciwciał pochodzenia matczynego w okresie okoloodsadzeniowym na: częstość występowania IAV w okresie odsadzenia, czas zakażenia wirusem grypy, liczbę tygodni, podczas których świnie były IAV-dodatnie, oraz szacowaną ilość IAV u świń na odchowalni. Oceniliśmy serologicznie 301 świń w 10 kohortach pod kątem grypy (seroprewalencja oszacowana na podstawie testu zahamowania hemaglutynacji (HI)) i pod względem statusu wirusologicznego (częstość występowania). Wymazy z nosa pobierano co tydzień, a krew pobrano 3 razy w okresie, gdy przebywały w odchowalni.

Występowała znaczna zmienność seroprewalencji grypy, mian HI i częstości występowania grypy po odsadzeniu. Zwiększenie seroprewalencji grypy przy odsadzeniu było związane z niską częstością występowania grypy przy odsadzeniu i opóźnionym czasem zakażenia IAV w całej odchowalni. Prosięta z mianami IAV HI 40 lub wyższymi przy odsadzaniu były również mniej podatne na wynik dodatni IAV w okresie odsadzenia, a okres, do którego pozostawały niezakażone IAV był dłuższy, w badaniu IAV RT-PCR były dodatnie przez mniej tygodni i miały wyższe wartości progowe cyklu (CT - im niższa wartość, tym silniej dodatnie próbka) IAV RT-PCR w porównaniu z prosiętami z mianami HI poniżej 40.

Nasze wyniki sugerują, że szczepienie loch lub status zakażenia, który skutkuje wysokimi poziomami przeciwciał matczynych specyficznych dla danego szczepu IAV, może pomóc w zmniejszeniu krążenia IAV zarówno u prosiąt ssących, jak i na odchowalni.

Chamba Pardo FO, Wayne S, Culhane MR, Perez A, Allerson M, Torremorell M (2019) Effect of strain-specific maternally-derived antibodies on influenza A virus infection dynamics in nursery pigs. PLoS ONE 14(1): e0210700. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0210700

pokrewne artykuły

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags