Czytaj ten artykuł w:

Wpływ wzbogacania środowiska życia loch i diety podczas ciąży na stres loch i przeżywalność prosiąt

Wzbogacenie środowiska życia lochy i diety podczas ciąży poprawiło dobrostan loch i zmniejszyło śmiertelność prosiąt tuż po urodzeniu.

środa 5 grudzień 2018 (8 miesięcy 14 dni temu)
polubienia

Stresujące środowisko życia loch podczas ciąży może zwiększyć śmiertelność prosiąt. Celem niniejszego badania było zbadanie strategii dotyczącej wzbogacania środowiska i diety w celu zmniejszenia stresu u matki i jego konsekwencji dla śmiertelności prosiąt. Porównano trzy rodzaje postępowania w okresie ciąży: tradycyjny system na podłodze z rusztem (C), ten sam konwencjonalny system z wzbogaconym środowiskiem i dietą (CE) oraz system na głębokiej ściółce, z dodatkową przestrzenią na lochę (L). Wzbogacenie grupy CE składało się z umieszczania kawałków dębu przymocowanych do łańcucha (trzy na kojec) i granulatu ze słomy dostarczonych w korycie w ilości 200 g / dzień w 3-30 dni ciąży i 400 g / d w dniach 31- 104. W 105 dniu ciąży wszystkie maciory przeniesiono do kojców porodowych i umieszczono w identycznych pojedynczych kojcach z rusztem. Ogółem w badaniu wzięło udział 83 macior rasy Landrace x Wielka Biała (C: 26, CE: 30, L: 27).

Stężenie kortyzolu w ślinie świń różniło się między grupami, w zależności od dnia ciąży (C = CE> L, C> CE> L i C = CE = L odpowiednio po 14, 105 i 107 dniach). W 101 dniu ciąży, wzbogacenie zmniejszyło stereotypie (L <CE <C, P <0,05) i zwiększyło zachowania poznawcze (L> CE> C, P <0,05). Śmiertelność prosiąt w ciągu 12 godzin od urodzenia była niższa w grupach CE i L (odpowiednio 6,6% i 6,3%) niż w grupie C (11,1% P <0,05), ale całkowita śmiertelność (od urodzenia do odsadzenia) nie różniła się między 3 grupami (23,2, 19,1 i 19,3% odpowiednio w grupach C, CE i L, P = 0,35).

Wzbogacenie środowiska lochy i diety podczas ciąży poprawiło dobrostan loch i zmniejszyło śmiertelność prosiąt tuż po urodzeniu.

Hélène Quesnel, Benoit Peuteman, Elodie Merlot, Armelle Prunier, Catherine Calvar, Fabrice Robert, Marie-Christine Meunier-Salaün (2018) Effet de l’enrichissement du milieu des truies pendant la gestation sur le stress maternel et la survie des porcelets. Journées de la Recherche Porcine, 50.

pokrewne artykuły

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags