X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Zachowanie loch podczas wprowadzania do dużej, dynamicznej grupy w zależności od zastosowanej metody

Jeśli małym grupom loch pozwoli się na swobodną interakcję ze sobą przed połączeniem w większą dynamiczną grupę, mogą one przejść do nowej grupy społecznej z obniżonym wskaźnikiem szkodliwych zachowań agresywnych.

21 wrzesień 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Lochy w warunkach ekstensywnych utrzymują małe, stabilne, matrylinearne grupy społeczne składające się z dobrze znanych i często genetycznie spokrewnionych osobników. Zapewnienie w warunkach intensywnej hodowli warunków umożliwiających tworzenie podobnych grup społecznych mogłoby zmniejszyć agresję, pozwalając znajomym lochom na korzystanie z ustalonego już porządku dominacji. Biorąc pod uwagę, że poziom agresji wśród loch hodowlanych jest najwyższy bezpośrednio po wprowadzeniu do kojca grupowego, w tym badaniu zastosowano 2 × 2 czynnikową konstrukcję, aby ocenić, czy poziom znajomości w małej kohorcie lub metoda wprowadzenia do większego dynamicznego kojca wpłynęła na występowanie agresywnych zachowań wśród nowo wprowadzonych loch. Zabiegi obejmowały kombinacje loch mieszanych przez siedem dni przed wprowadzeniem do kojca lub nie mających kontaktu przed wprowadzeniem do kojca i wchodzących do niego pojedynczo lub wchodzących do kojca jako partia. Lochy były monitorowane przez ogniskowe wideo przez jedną godzinę po wejściu do kojca.

Analiza zdarzeń agresywnych wykazała istotną interakcję pomiędzy poziomem znajomości a metodą wprowadzenia. Znajomość nie miała wpływu, gdy lochy wchodziły do kojca jako pojedyncze sztuki, podczas gdy lochy nie mające kontaktu przed wprowadzeniem do kojca, wchodzące do kojca jako partia, uczestniczyły w najbardziej agresywnych zdarzeniach, a lochy mieszane przez siedem dni przed wprowadzeniem do kojca, wchodzące do kojca jako partia, uczestniczyły w najmniej agresywnych zdarzeniach. Ogólnie rzecz biorąc, lochy wchodzące do kojca pojedynczo wykonywały więcej wycofań niż lochy wchodzące do kojca jako partia. Lochy mieszane przez siedem dni przed wprowadzeniem do kojca spędzały więcej czasu leżąc z innymi lochami w porównaniu do loch nie mających kontaktu przed wprowadzeniem do kojca. Lochy zmieszane przez siedem dni przed wprowadzeniem do kojca i wchodzące jako partia wykazywały więcej trącania nosem innych loch niż ich zmieszane, wchodzące jako pojedyncze.

Wyniki te sugerują, że jeśli małym grupom loch pozwoli się na swobodną interakcję ze sobą przed włączeniem ich do większej dynamicznej grupy, nawet przez siedem dni, mogą one przejść do nowej grupy społecznej z obniżonym wskaźnikiem szkodliwych zachowań agresywnych i zwiększonym wskaźnikiem zachowań afiliacyjnych. W przyszłości należy zbadać, czy wstępnie wymieszane grupy hodowlane utrzymują przynależność społeczną przez całą ciążę, a tym samym tworzą długotrwałe podgrupy w obrębie większej zagrody.

Kranz VA, Horback KM, Parsons TD, Pierdon MK. Sow behavior during introduction to a large dynamic group is influenced by familiarity and method. Applied Animal Behaviour Science. 2022; 250: 105624. https://doi.org/10.1016/j.applanim.2022.105624.

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji