X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Związki między wielkością płodu a rozwojem jajników u świń

Różnice poporodowe w potencjale reprodukcyjnym samic z ograniczonym wzrostem są programowane we wczesnym okresie ciąży.

17 luty 2021
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Szacuje się, że prosięta o ograniczonym wzroście wewnątrzmacicznym stanowią 25% całkowitej liczby urodzonych prosiąt. Samice świń o ograniczonym wzroście mają upośledzoną zdolność reprodukcyjną po urodzeniu. Jednak nie wiadomo kiedy podczas ciąży pojawia się ten fenotyp. Celem tego badania było lepsze zrozumienie rozwoju jajników płodu u normalnych i małych płodów w czasie ciąży. Płody żeńskie Large White X Landrace uzyskano w dniu ciąży (GD) 45, 60 i 90 (n = 5–6 miotów / GD).

Analiza histologiczna jajników płodowych GATA4 w dniach ciąży 60 i 90 wykazała, że ​​u płodów o najmniejszej masie było mniej pęcherzyków pierwotnych w porównaniu z płodami o masie zbliżonej do średniej dla miotu (CTMLW) w GD90. Stężenia estradiolu w osoczu były mniejsze u płodów o mniejszej masie ciała w porównaniu z płodami o większej masie ciała w GD90. RNA ekstrahowano z jajników o mniejszej masie i płodów CTMLW w GD45, 60 i 90, a qPCR przeprowadzono w celu ilościowego określenia względnej ilości 12 kandydatów na mRNA, dla których kodowano białka modulujące funkcję i rozwój jajników. Zaobserwowano zmiany we względnej ilości transkryptów mRNA CD31, PTGFR, SPP1 i VEGFA. Względna liczebność KI67 i P53 była mniejsza w jajnikach o mniejszej masie w porównaniu z płodami CTMLW w GD60. W jajnikach płodów o mniejszej wadze w porównaniu z płodami CTMLW w GD45 i 60 obserwowano mniejszą względną ilość transkryptu mRNA PTGFR w jajnikach.

Odkrycia te wskazują, że poporodowe różnice w potencjale reprodukcyjnym samic z ograniczonym wzrostem są programowane na wczesnym etapie ciąży. Oczekuje się, że dalsze badania pozwolą lepiej zrozumieć związek między prenatalnym rozwojem reprodukcyjnym a poporodową wydajnością reprodukcyjną.

Stenhouse C, Cortes-Araya Y, Hogg CO, Donadeu FX, Ashworth CJ. Animal Reproduction Science. 2020; 221: 106589. https://doi.org/10.1016/j.anireprosci.2020.106589

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji