Czytaj ten artykuł w:

Belgia potwierdza obecność ASF

Potwierdzono 2 przypadki ASF u dzików, w regionie Etalle.

piątek 14 wrzesień 2018 (8 miesięcy 8 dni temu)
polubienia

Belgijskie władze sanitarne potwierdziły zakażenie dwóch dzików wirusem ASF w gminie Étalle, oddalonej o około dziesięć kilometrów od Francji. Belgia póki co nie odnotowała obecności choroby u świń.


Służba publiczna Walonii - SPW - przygotowuje środki w celu uniknięcia w największym możliwym stopniu rozprzestrzeniania się dzików ze strefy zakażonej, a także przepisy dotyczące polowań. Departament Przyrody i Lasów - DNF - już wzmocnił procedury kontroli i obserwacji. Wymagane jest natychmiastowe powiadomienie centrum telefonicznego SPW - 1718 - o wszelkich podejrzanych przypadkach.

SPW przypomina wszystkim spacerowiczom o ścisłym stosowaniu się do kodeksu leśnego, a mianowicie: zakazu opuszczania dróg i szlaków oraz obowiązku trzymania psów na smyczy. SPW będzie również odpowiedzialna za zapewnienie odpowiednich usług i pomocy każdemu rolnikowi, aby zminimalizować potencjalne konsekwencje ekonomiczne.

Dzisiejsze potwierdzenie obecności wirusa w Belgii stanowi dowód na progresję choroby, która wymaga skutecznej odpowiedzi ze względu na wysoki ekonomiczny wpływ na francuskie łańcuchy rolno-spożywcze.

Stéphane Travert, Minister Rolnictwa i Żywności, zwrócił się natychmiast do prefektów Ardenów, Meuse, Moselle i Meurthe i Moselle, o wdrożenie wzmocnionego planu działania dotyczącego tej choroby , pod koordynacją DGAL (Generalnej Dyrekcji Żywności), aby zapobiec wprowadzeniu wirusa do innych regionów.

Stéphane Travert, Minister Rolnictwa i Żywności, zwrócił się z prośbą o wdrożenie warunków zagospodarowania przestrzennego, ograniczenia niektórych działań, takich jak polowanie i wzmocniony nadzór nad zwierzętami hodowlanymi i dzikimi w 4 departamentów na granicy Belgii. Plan obejmuje również wzmocnienie środków bezpieczeństwa biologicznego, aby zapobiec wprowadzeniu wirusa do hodowli trzody chlewnej i środków nadzoru w ubojniach.

Minister zażądał, aby ten plan działania przeciwko APP był stosowany z najwyższym rygorem.

W 2017 r. Belgia wyeksportowała wieprzowinę o wartości 1,4 mld USD, i jest ósmym pod względem wielkości eksporterem wieprzowiny w poszczególnych krajach UE. Nie jest jasne, w jaki sposób ASF wpłynie to handel w Unii Europejskiej

ASF, po raz pierwszy podczas trwania tej pandemii, rozprzestrzenił się na Europę Zachodnią (ryc. 1). Jest to również pierwszy przypadek rozpoznania ASF w Belgii od 1985 r., kiedy to zarażonych było 12 ferm, a likwidacji poddano 60 gospodarstw (34 041 zwierząt). Potwierdzenie choroby w tym regionie może oznaczać zmianę w sytuacji epidemiologicznej ASF na całym świecie, sugerując, że choroba mogła osiągnąć pandemię. "Pandemia" to termin odnoszący się do "wybuchu choroby występującej na szerokim obszarze geograficznym", co wydaje się na dzień dzisiejszy adekwatne, biorąc pod uwagę ekspansję ASF w Europie i na znaczne odległości w Chinach w ciągu ostatniego roku, dodatkowo do trwałego występowania ognisk w Afryce i Rosji.

czwartek, 13 września 2018.
AFSCA/ Belgia. http://www.afsca.be
Ministère de l'Agriculture et de l'Alimentation.
http://agriculture.gouv.fr/ https://www.swinehealth.org/

pokrewne artykuły

Wiadomości

ASF już w 6 chińskich prowincjach13-wrz-2018 8 miesięcy 9 dni temu

Wiadomości od Zdrowie świń

Nowe przypadki ASF w Belgii18-wrz-2018 8 miesięcy 4 dni temu
ASF już w 6 chińskich prowincjach13-wrz-2018 8 miesięcy 9 dni temu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

17-maj-201910-maj-201903-maj-201926-kwi-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie