X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Brexit: co z handlem zwierzętami i mięsem?

Wielka Brytania kilka dni temu opuściła szeregi Unii Europejskiej. Umowa o wystąpieniu gwarantuje, że w ciągu tego roku handel będzie się odbywać na tych samych zasadach.

2 luty 2020
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

UE i Zjednoczone Królestwo przeprowadziły intensywne negocjacje w celu uzgodnienia warunków wystąpienia Zjednoczonego Królestwa i zapewnienia stabilności prawnej, gdy prawo UE przestanie mieć zastosowanie do Wielkiej Brytanii.

Umowa o wystąpieniu przewiduje okres przejściowy do co najmniej 31 grudnia 2020 r., podczas którego Wielka Brytania pozostaje członkiem jednolitego rynku i unii celnej. Do tego czasu będzie to normalna działalność dla obywateli, konsumentów, przedsiębiorstw, inwestorów, studentów i badaczy zarówno w UE, jak i Wielkiej Brytanii. Zjednoczone Królestwo nie będzie już reprezentowane w instytucjach, agencjach, organach i urzędach UE, ale prawo UE będzie nadal obowiązywać w Wielkiej Brytanii do końca okresu przejściowego.

Umowa o wystąpieniu gwarantuje, że towar, który został już wprowadzony do obrotu, może być nadal udostępniany na rynku brytyjskim i jednolitym rynku UE po zakończeniu okresu przejściowego. Jednak żywe zwierzęta i produkty zwierzęce, takie jak żywność pochodzenia zwierzęcego, będą musiały, począwszy od końca okresu przejściowego, przestrzegać unijnych lub brytyjskich przepisów dotyczących przywozu z krajów trzecich.

Umowa o wystąpieniu stanowi, że towary legalnie wprowadzone na rynek w UE lub Zjednoczonym Królestwie przed końcem okresu przejściowego mogą nadal swobodnie krążyć na tych dwóch rynkach i między nimi, dopóki nie dotrą do swoich użytkowników końcowych, bez potrzeby modyfikacji produktu lub ponownego etykietowania. W drodze wyjątku przepływ żywych zwierząt i produktów zwierzęcych między rynkiem unijnym a rynkiem brytyjskim będzie, od końca okresu przejściowego, podlegać obowiązującym przepisom Stron dotyczącym przywozu i kontroli sanitarnych na granicy, niezależnie od tego, czy zostały wprowadzone do obrotu przed końcem okresu przejściowego. Jest to konieczne ze względu na wysokie ryzyko sanitarne związane z takimi produktami oraz potrzebę skutecznych kontroli weterynaryjnych, gdy produkty te, a także żywe zwierzęta, wejdą na rynek Unii lub rynek brytyjski.

31 stycznia 2020/ EC/ UE
https://ec.europa.eu

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły