Ta zawartość jest dostępna dla zarejestrowanych użytkowników.
Możesz zarejestrować się i zalogować, aby uzyskać bezpłatny dostęp do wszystkich treści na 3trzy3.pl

X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Długoterminowy budżet UE po 2027 r. - obawy dotyczące rolnictwa

Parlament Europejski stanowczo sprzeciwia się propozycji jednolitego funduszu i wzywa do zwiększenia budżetu WPR.

8 maj 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Parlament Europejski zdecydowanie sprzeciwił się propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej jednego instrumentu finansowego, który mógłby zagrozić przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Zamiast tego PE wzywa do wzmocnienia budżetu rolnego.

Wizja i postulaty Parlamentu dotyczące budżetu UE na lata 2028-2034 zostały przedstawione w rezolucji przyjętej przez posłów w środę. Posłowie wzywają do przyjęcia znacznie bardziej ambitnych wieloletnich ram finansowych (WRF), które mogą spełnić rosnące oczekiwania obywateli UE w obliczu globalnej niestabilności. Obecny pułap wydatków w wysokości 1% dochodu narodowego brutto UE-27 nie jest wystarczający, aby sprostać rosnącej liczbie kryzysów i wyzwań, twierdzą posłowie.

Parlament odrzuca pomysł Komisji dotyczący powielenia modelu „jednego planu krajowego na państwo członkowskie” w ramach Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. Zamiast tego posłowie wzywają do stworzenia struktury zapewniającej przejrzystość i odpowiedzialność parlamentarną oraz angażującej władze regionalne i lokalne oraz wszystkie zainteresowane podmioty. Rezolucja potwierdza również rolę polityki spójności w pogłębianiu jednolitego rynku, zmniejszaniu nierówności i zwalczaniu ubóstwa.

Przyjęto dwie kluczowe poprawki, podkreślając zachowanie odrębnej linii budżetowej WPR w kolejnych WRF i wzywając do jej zwiększenia. Obejmuje to indeksację budżetu rolnego do inflacji i określenie dodatkowych dedykowanych źródeł finansowania w celu wsparcia wielu zmian, których UE wymaga od sektora rolnego. Stanowi to zdroworozsądkowe podejście, które zapewniłoby spójność między ambicjami Komisji a jej funduszami.

Posłowie uważają, że proponowany „fundusz konkurencyjności” - który połączyłby kilka istniejących programów - jest nieodpowiedni. Zamiast tego wzywają do utworzenia nowego, ukierunkowanego funduszu zaprojektowanego w celu pobudzenia inwestycji prywatnych i publicznych poprzez wspierane przez UE mechanizmy zmniejszania ryzyka. Zwiększone wydatki na obronność są konieczne, ale nie mogą one podważać wydatków socjalnych i środowiskowych ani długofalowych polityk.

Następny długoterminowy budżet musi ograniczyć niepotrzebną biurokrację dla beneficjentów, ale nie może dawać Komisji większej swobody bez demokratycznej kontroli Parlamentu. Prostszy budżet musi być bardziej przejrzysty, twierdzą posłowie.

Elastyczność w wydatkach jest również kluczowa - zdolności reagowania kryzysowego muszą być wbudowane w budżet dla każdego obszaru polityki, z wyodrębnioną pomocą humanitarną.

Posłowie nalegają, aby spłata kosztów pożyczek NextGenerationEU nie zagrażała finansowaniu kluczowych priorytetów UE.

Priorytety Parlamentu mają zostać uwzględnione we wniosku Komisji w sprawie kolejnego długoterminowego budżetu UE, który ma zostać opublikowany w lipcu 2025 roku.

7 maja 2025 r./ Parlament Europejski i Copa-Cogeca/ Unia Europejska.
https://www.europarl.europa.eu
https://copa-cogeca.eu/

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły