Czytaj ten artykuł w:

EFSA udostępnia dane na platformie typu open-access

EFSA poczyniła duży krok w kierunku stania się w pełni otwartą organizacją skupiającą dane, zobowiązując się do publikowania danych naukowych wykorzystywanych w ogólnounijnych programach monitorowania i ankietach oraz wielu ocenach ryzyka.

czwartek 7 marzec 2019 (2 miesięcy 18 dni temu)
polubienia

EFSA określa, w jaki sposób zamierza udostępniać zebrane dane w takich dziedzinach, jak: nawyki żywieniowe; pozostałości pestycydów w żywności; chemiczne zanieczyszczenia i dodatki w żywności; epidemie chorób przenoszonych przez żywność; odporność na antybiotyki.

Dane zostaną udostępnione w ramach Knowledge Junction, otwartego repozytorium EFSA, które zostało stworzone w celu zwiększenia przejrzystości, powtarzalności i ponownego wykorzystania dowodów w ocenach ryzyka dla bezpieczeństwa żywności i pasz. Pierwsze zestawy danych zostaną opublikowane w tym roku.

Knowledge Junction to społeczność na platformie Zenodo i może być dostępna dla każdego, kto ma przeglądarkę internetową.

Mary Gilsenan, szef działu zarządzania ewidencją EFSA, powiedziała: "Udostępnienie tych danych w sposób wolny będzie kamieniem milowym dla państw członkowskich, które zapewniają dużą ilość danych, z których korzystamy, oraz dla samego EFSA.

"Po raz pierwszy, publikując pewne wyniki naukowe, udostępnimy jednocześnie wszystkie dane wykorzystane w ocenie. To zapewni nam proces publikacji danych, który jest terminowy, porównywalny, interoperacyjny i dostępny ".

Oprócz zgodności z jednym z kluczowych celów strategicznych EFSA - poszerzeniem bazy danych i maksymalizacji dostępu do danych - ruch ten jest częścią szerszych wysiłków UE na rzecz promowania publicznego dostępu do danych i informacji.

Pani Gilsenan dodała: "Dostępne dane są kluczowym czynnikiem zapewniającym przejrzystość, odpowiedzialność i podejmowanie decyzji opartych na dowodach. Przejście od danych na żądanie do proaktywnego podejścia opartego na danych domyślnych jest pozytywnym posunięciem dla EFSA i wszystkich naszych interesariuszy. "

czwartek 17 stycznia, 2019/ EFSA/ UE.
http://www.efsa.europa.eu

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags

Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

nie prenumerujesz tej listy

24-maj-201917-maj-201910-maj-201903-maj-2019

zaloguj się do listy

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie