X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

FAO apeluje o świadomość i działania w obliczu ognisk pryszczycy w Europie i na Bliskim Wschodzie

Chociaż pryszczyca występuje endemicznie na Bliskim Wschodzie, ostatnio odnotowano wzrost liczby ognisk wywołanych przez egzotyczny serotyp prawdopodobnie wprowadzony z Afryki Wschodniej.

9 maj 2025
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), ostatnie ogniska pryszczycy (FMD) w Europie i wprowadzenie egzotycznego szczepu wirusa na Bliski Wschód podkreślają pilną potrzebę wczesnego wykrywania i zwiększonych środków bezpieczeństwa biologicznego w celu zminimalizowania skutków choroby.

FAO zaleca pilne środki bezpieczeństwa biologicznego i wzmocniony nadzór po niedawnym wykryciu serotypu FMD SAT1 w Iraku i Bahrajnie. Serotyp ten jest egzotyczny dla regionów Bliskiego Wschodu i Zachodniej Eurazji, co budzi poważne obawy o potencjalne rozprzestrzenianie się wirusa. Najważniejsze i bezpośrednie ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa pryszczycy związane jest z przemieszczaniem się zwierząt. Inne kraje w regionach Bliskiego Wschodu i Zachodniej Eurazji są narażone na wysokie ryzyko introdukcji wirusa.

Niedawno wirus pryszczycy został wykryty w Europie, przez lata była wolna od choroby, a obecnie doświadcza najgorszego wybuchu od 2001 roku. Niemcy wykryły epidemię w styczniu 2025 r., ale od tego czasu zostały uznane za wolne od choroby. Jednak oddzielne zawleczenie choroby na Węgry miesiąc później, wraz z kolejnymi ogniskami na Słowacji, utrzymywało się.

FAO wzywa kraje do zwiększenia świadomości, wzmocnienia bezpieczeństwa biologicznego i poprawy gotowości na wszystkich poziomach w celu ochrony zwierząt gospodarskich i źródeł utrzymania.

7 maja 2025 r./ FAO.
https://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane artykuły