X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

We wrześniu wzrosły światowe ceny zbóż

Indeks cen zbóż FAO we wrześniu wzrósł o 1,5% w stosunku do sierpnia i o 11,2% w stosunku do poziomu sprzed roku.

10 październik 2022
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Indeks cen zbóż FAO wyniósł we wrześniu średnio 147,8 punktów, co oznacza wzrost o 2,2 punktów (1,5%) w stosunku do sierpnia i 14,9 punktów (11,2%) powyżej wartości z września 2021 r.

FAO Indeks cen zbóż. Źródło: FAO.
FAO Indeks cen zbóż. Źródło: FAO.

We wrześniu międzynarodowe ceny pszenicy odbiły się o 2,2%, pod wpływem zwiększonej niepewności co do kontynuacji Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego po listopadzie oraz potencjalnego wpływu na eksport z Ukrainy. Ponadto, obawy dotyczące suchych warunków w Argentynie i Stanach Zjednoczonych Ameryki, jak również szybkie tempo eksportu z Unii Europejskiej w połączeniu z wyższym wewnętrznym popytem na pszenicę w tym obszarze, przy mniejszej podaży kukurydzy, stanowiły dalsze wsparcie dla cen pszenicy.

Międzynarodowe ceny zbóż gruboziarnistych ponownie nieznacznie wzrosły (+0,4%) we wrześniu, z mieszanymi trendami cenowymi. Światowe ceny kukurydzy były prawie stabilne (+0,2%), ponieważ silny dolar amerykański zrównoważył presję wynikającą z bardziej restrykcyjnych perspektyw podaży z dalszymi obniżonymi perspektywami produkcji w Stanach Zjednoczonych Ameryki i Unii Europejskiej, przy niepewności dotyczącej eksportu z Ukrainy. Międzynarodowe ceny jęczmienia spadły o 3,0%, głównie odzwierciedlając lepsze perspektywy zbiorów w Australii i Federacji Rosyjskiej, podczas gdy światowe ceny sorgo wzrosły o 13,2% z powodu zmniejszonych perspektyw produkcji w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Indeks cen wszystkich typów ryżu FAO wzrósł we wrześniu o 2,2%. Na czele tego wzrostu stanęły ceny ryżu indica, które wzrosły w odpowiedzi na zmiany polityki eksportowej w Indiach, co sprzyjało oczekiwaniom, że nabywcy zwrócą się ku innym dostawcom ryżu. Zakłócenia w handlu i niepewność co do produkcji, wynikające z katastrofalnych powodzi w Pakistanie, przyczyniły się do wzrostu cen. Niemniej jednak popyt był ogólnie słaby, co ograniczyło wzrost cen ryżu.

7 października, 2022/ FAO.
https://www.fao.org

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości Najnowsze wiadomości z branży

Newsletter o trzodzie na Twoim mailu

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły