X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0
Czytaj ten artykuł w:

Zmiany klimatyczne i handel międzynarodowy: dwie istotne przyczyny rozprzestrzeniania się chorób zwierząt

Zmiany klimatu i handel międzynarodowy mogą mieć istotny wpływ na rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych zwierząt i epidemie.

30 maj 2019
X
XLinkedinWhatsAppTelegramTelegram
0

Efekty klimatyczne, takie jak zjawisko El Niñio lub ulewne deszcze, wpływają na rozmieszczenie komarów i kleszczy, które odgrywają rolę w transmisji tzw. chorób przenoszonych przez wektory. Ponadto rozwijający się handel zwierzętami i produktami zwierzęcymi wywołany globalizacją zwiększa ryzyko wprowadzenia chorób zwierząt na nowe terytoria.

Dziś zostały przedstawione Światowemu Zgromadzeniu Delegatów Krajowych wnioski z corocznego raportu OIE na temat sytuacji w zakresie zdrowia zwierząt na świecie. Powstał on na podstawie informacji przekazanych przez Światowy System Informacji o Zdrowiu Zwierząt (WAHIS) przez 191 krajów i terytoriów między styczniem 2018 r. a marcem 2019 r. *. Raport zawiera również zalecenia dla krajów, w celu lepszego przewidywania potencjalnych zagrożeń.

Poprawa gotowości krajów do zwalczania chorób, na które wpływ mają czynniki klimatyczne

Zmiana klimatu może mieć wpływ na rozprzestrzenianie się chorób przenoszonych przez wektory u zwierząt i wpływać na przemieszczanie zwierząt, takie jak migracje dzikich ptaków i wypas zwierząt gospodarskich. Zwrócono uwagę na trzy choroby przenoszone przez wektory, które mają duży wpływ na zdrowie zwierząt w 2018 r., a OIE zaleciła następujące środki w celu ich rozwiązania:

  • zintensyfikować nadzór i gotowość na obszarach wysokiego ryzyka w okresach wysokiego ryzyka, zgodnie z epidemiologią różnych chorób, we współpracy z organami ds. zdrowia publicznego. W związku z tym OIE ściśle współpracuje z FAO i WHO za pośrednictwem Globalnego Systemu Wczesnego Ostrzegania (WAHIS) w celu koordynowania wywiadu na temat ognisk chorób na płaszczyźnie człowiek-zwierzę.
  • stale zgłaszać nowe ogniska chorób za pośrednictwem WAHIS, aby umożliwić realizację działań uświadamiających i zapobiegawczych.

Zapewnienie przejrzystości informacji w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób zwierząt poprzez handel międzynarodowy

Wiadomo, że handel międzynarodowy stwarza zagrożenia dla rozprzestrzeniania się chorób zwierząt. Aby zarządzać tym ryzykiem, ważne jest, aby kraje wdrożyły międzynarodowe normy OIE dotyczące handlu zwierzętami i produktami zwierzęcymi, w tym normy związane z krajowym zarządzaniem ryzykiem, takie jak biobezpieczeństwo na poziomie gospodarstwa, systemy wczesnego ostrzegania i planowanie awaryjne. Współpraca międzynarodowa i zgłaszanie epidemii za pośrednictwem WAHIS są również niezbędne, aby umożliwić krajom wdrożenie skutecznych środków nadzoru i kontroli oraz lepsze zrozumienie sytuacji na świecie.

wtorek 28 maja, 2019/ OIE.
http://www.oie.int

Komentarze do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Nie jesteś subskrybentem tej zawartości 3trzy3 w 3 minuty

Cotygodniowy newsletter podsumowujący najnowsze informacje z 3trzy3.pl

Zaloguj się i zapisz do subskrypcji

Powiązane produkty w sklepie

Sklep specjalizujący się w branży świń
Doradztwo i serwis techniczny
Ponad 120 marek i producentów

Powiązane artykuły