Czytaj ten artykuł w:

Budowa płotu wokół fermy z zastosowaniem gładkich płytek zapobiegnie wejściu gryzoni

Ryc 1: Przykład ogrodzenia z płytkami o gładkiej konstrukcji, aby zapobiec wejściu gryzoni.

Ryc 1: Przykład ogrodzenia z płytkami o gładkiej konstrukcji, aby zapobiec wejściu gryzoni.

Zastosowanie gładkich płytek u podstawy ogrodzenia nie pozwoli gryzoniom wspiąć się i przejść na teren fermy.

Cel

Wykorzystanie gładkich płytek w konstrukcji ogrodzenia otaczającego fermę, spowoduje, że gryzonie nie będą w stanie się po nich wspiąć (Ryc 1). Jest to prosta i skuteczna strategia, która zmniejszy liczbę gryzoni docierających do gospodarstwa rolnego, a w konsekwencji poprawi ogólną wewnętrzną i zewnętrzną ochronę biologiczną fermy.

Opis

Kontrola obecności gryzoni jest ważna zarówno dla wewnętrznego, jak i zewnętrznego bezpieczeństwa biologicznego, ponieważ mogą one działać jako rezerwuary i wektory dla wielu patogenów i rozprzestrzeniać je za pośrednictwem kału, moczu, śliny i krwi. Są to Salmonella, Bordetella, Leptospira, choroba Aujeszkyego, Brachyspira, różyca i Toxoplasma. Ponadto mogą one być zdolne do fizycznego przenoszenia organizmów na powłokach ciała (tj. skórze i sierści) oraz powodowania znacznego uszkodzenia budynków. Dlatego skuteczny plan zapobiegania obecności gryzoni jest niezbędny, a stworzenie zewnętrznej bariery, która uniemożliwia przybycie i wejście tych zwierząt do obiektów, można uznać za pierwszą linię obrony, która zwiększy sukces naszego planu.

Myszak leśny wspina się po ścianie Źródło: Nature Guelph Tracking Club (natureguelphtracking.wordpress.com)

Myszak leśny wspina się po ścianie Źródło: Nature Guelph Tracking Club (natureguelphtracking.wordpress.com)

Zarówno szczury, jak i myszy są dobrymi wspinaczami i mogą wspinać się po pionowych powierzchniach, jeśli są wystarczająco szorstkie (Ryc 2). Wybór gładkiej płytki bez szczelin nie pozwoli gryzoniom na uzyskanie oparcia, które ułatwiłoby jej wspinanie się. W niektórych regionach budowa ogrodzenia z płytek (tj. koszt materiałów i robocizny) jest bardzo przystępna cenowo, więc staje się realną opcją w tym celu przy rozsądnej cenie.

Komentarz do artykułu

To miejsce jest przeznaczone do dyskusji między użytkownikami pig333.com a nie do zadawania pytań autorom artykułów
Skomentuj

Dostęp tylko dla użytkowników portalu 3trzy3. Zaloguj się aby dodać komentarz.

Niezarejestrowany użytkownik 333?Zarejestruj sięszybko i bezpłatnie i uzyskaj dostęp do wszystkich serwisówJesteś zarejestrowany w 333?WEJDŹKliknij tu jeśli zapomniałeś hasła, wyślemy je do Ciebie

tags